Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjnych i kiedyś kojarzona była z występowaniem u seniorów. Współcześnie widać, że choroba często dotyczy nawet nastolatków. Warto poznać objawy cukrzycy typu 1, aby móc rozpoznać chorobę, rozpocząć diagnostykę i szybko wdrożyć leczenie.
Objawy cukrzycy
Rozwojowi choroby mogą towarzyszyć różnorodne objawy. W niektórych przypadkach cukrzyca nie wykazuje żadnych wyraźnych objawów, a jest już w rozwiniętym stadium. Objawy cukrzycy to przede wszystkim częste oddawanie moczu, który zwiększa swoją objętość, nadmierne pragnienie i nagła utrata masy ciała. Pacjenci miewają także napady silnego głodu i nagłe pogorszenie widzenia. Osoby z cukrzycą szybko się męczą i częściej zapadają na różnego rodzaju infekcje. Śluzówki i skóra często jest przesuszona, a rany powoli się goją. Do objawów cukrzycy należy także mrowienie lub drętwienie rąk i stóp. Cukrzycy mogą towarzyszyć nudności, wymioty lub bóle brzucha. W rozwiniętej fazie choroby pojawiają się często mniej charakterystyczne objawy w postaci nawracających i uciążliwych infekcji grzybiczych. Na skórze często obecne są infekcje i trudno gojące się owrzodzenia. Pacjent zauważy także problemy z koncentracją i zaburzenia menstruacji. W przypadku dzieci może dojść do upośledzenia ich wzrostu. Leczenie cukrzycypozwoli zminimalizować objawy i żyć w pełni.
Kiedy iść do lekarza?
Najlepiej co około pół roku wykonywać badania kontrolne, które pozwolą szybko wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. W przypadku zauważenia wyżej wspomnianych objawów należy udać się na wizytę do lekarza. Specjalista zleci wówczas wymagane badania. Na podstawie wyników i wywiadu z pacjentem postawi diagnozę i przekaże pacjentowi zalecenia. W przypadku zdiagnozowania cukrzycy lekarz powinien skierować pacjenta do poradni diabetologicznej. Podstawowe badania, które pozwolą potwierdzić lub wyeliminować cukrzycę to pomiar stężenia cukru we krwi na czczo i doustny test obciążenia glukozą. Idąc na wizytę do lekarza warto zastanowić się, czy ktoś z członków rodziny nie cierpi na cukrzycę.
Dieta w cukrzycy
W przypadku cukrzycy leczonej wstrzykiwaniem insuliny posiłki należy dostosować do leczenia. Każdy chory na cukrzycę powinien udać się do dietetyka, który dokładnie wytłumaczy jak łączyć leczenie insuliną i dietę cukrzycową. Aby cukrzyk mógł prowadzić podobny tryb życia jak osoby zdrowe musi nabyć umiejętność liczenia węglowodanów w spożywanych posiłkach. Nowoczesna technologia oferuje aplikacje, które pomagają w liczeniu ilości węglowodanów. Pacjent powinien mieć nawyk czytania etykiet na produktach. Dieta w cukrzycy powinna być oparta o produkty i niskim indeksie glikemicznym, które nie będą wpływały na wahania cukru we krwi. Zaleca się spożywać posiłki regularnie i włączyć do diety dużo warzyw. Produkty zbożowe powinny być wyprodukowane z pełnoziarnistych mąk. Należy unikać cukru, słodyczy i wysoko przetworzonej żywności. Odpowiednia dieta będzie wspomagała proces leczenia wyznaczony przez lekarza.
Leczenie cukrzycy
Cukrzyca to przewlekła choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, które zminimalizuje zagrożenia związane z niemożnością produkowania insuliny przez organizm. Udział insuliny w leczeniu cukrzycy jest wyjątkowo ważny, a terapia powinna być dobrana do indywidualnego przypadku. Insulinę przyjmuje się w postaci zastrzyków podskórnych. Ustalenie prawidłowej dawki insuliny nie jest proste, ponieważ każdy pacjent może reagować na leczenie w inny sposób. Reakcja organizmu zależy od jakości pracy trzustki, stylu życia i metabolizmu. Pacjent powinien na co dzień kontrolować poziom glukozy, aby móc sprawdzać reakcję organizmu na leczenie. Najczęściej stosuje się szybko działającą insulinę, która musi być podana około 15 minut przed posiłkiem. Hormon insuliny wstrzykiwany jest kilkukrotnie w ciągu dnia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.