Objawy menopauzy – typowe symptomy, zmiany w organizmie

kobieta

Wiele kobiet obawia się menopauzy. Nic dziwnego, cała lista możliwych objawów napawa lękiem. Na szczęście symptomy menopauzy możemy nieco złagodzić. Czym w ogóle jest menopauza? Jak wyglądają jej objawy? Czy możemy jakoś przetrwać ten okres?

Czym jest menopauza?

Choć zwykle mówi się, że menopauza to ostatnia miesiączka, tak naprawdę o menopauzie możemy powiedzieć dopiero wtedy, gdy upłynie 12 miesięcy od ostatniego okresu. Menopauza oznacza więc, że kobieta traci zdolności rozrodcze i staje się bezpłodna. Nie będzie mogła już zajść w ciążę. Wiąże się to ze stopniowym spadkiem poziomu estrogenów. Z biegiem lat kobiecy organizm produkuje ich coraz mniej. Hormony płciowe odpowiadają nie tylko za nasz cykl miesiączkowy, ale także za sprawne przyswajanie białek czy syntezę kolagenu. Nic więc dziwnego, że menopauza dotyczy nie tylko sfery fizycznej, ale także psychicznej. Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?

Objawy menopauzy

Pierwszymi symptomami menopauzy są zwykle nieregularne cykle miesiączkowe. Pojawiają się one już około 40.- 45. roku życia. Miesiączka może być za często lub za rzadko. Również obfitość krwawienia będzie się znacznie różniła w poszczególnych miesiącach.

Innym charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca. Zwykle uczucie ciepła czujemy w górnej partii ciała. Twarz staje się czerwona, a szyja i kark są spocone. Wszystko dlatego, że wspomniane już estrogeny mają również wpływ na termoregulację ciała.

Z jednej strony uderzenia gorąca, z drugiej – zimne poty. To niestety kolejny symptom okresu menopauzalnego. Gdy estrogeny spadają, nasz organizm dostaję informację, że jest nam zbyt gorąco. W związku z tym schładza ciało za pomocą potu. Często zimnym potom towarzyszy zmęczenie i osłabienie.

W czasie menopauzy możemy również cierpieć na bezsenność. Nie tylko będziemy mieć problemy z zaśnięciem, ale również będziemy często budzić się w nocy. I spirala się nakręca, bo w końcu niewyspanie będzie odbijało się na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Będziemy miały mniej energii, a przy tym ciągle będziemy się czuć rozdrażnione. W okresie klimakterium zdarzają się wahania nastrojów, stres, a nawet depresja.

Do tych wszystkich objawów dochodzi też m. in. suchość pochwy, a co za tym idzie – ból podczas stosunku. I tu znów wina leży po stronie niedoboru estrogenów, bowiem to właśnie one wpływają na nawilżenie pochwy. Jeśli jest ich za mało, gruczoły śluzowe wydzielają mniej śluzu, a nabłonek wyścielający pochwę staje się mniej elastyczny. To pociąga za sobą również spadek libido i niechęć do jakichkolwiek zbliżeń.

Łagodzenie objawów

Oczywiście to tylko niektóre z objawów. Wszystkie spowodowane są zmianami hormonalnymi w organizmie. Aby złagodzić symptomy, warto wybrać się do lekarza, który zaleca zwykle hormonalną terapię zastępczą. Ma ona na celu uzupełnienie niedoboru hormonów – głównie progesteronu i estrogenów. Doraźnie możemy też stosować lubrykanty, które pomogą nam w przypadku suchości pochwy.

Jeśli szukacie dodatkowych informacji na temat najczęstszych objawów menopauzy, zajrzyjcie na stronę: hydrovag.pl.

Dodaj komentarz