Obóz anime i manga – czyli coś dla fanów Japonii i japońskich kreskówek

manga

Japonia od lat inspiruje ludzi. Poprzez fascynację kulturą Japońską zaczęły powstawać różnego rodzaju eventy tematycznie związane z Japonią. W kraju kwitnącej wiśni istnieje kult japońskich komiksów i filmów animowanych.

Organizatorzy wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom fanów i właśnie dlatego stworzyli na ich podstawie obozy anime i mangi. Są to kolonie i zimowiska tematyczne o sprecyzowanym programie – nastawione właśnie na japoński komiks i filmy animowane. Dla fanów anime i mangi taki obóz to istny raj. Komiksy japońskie, kreskówki, kultowe postacie i nurty mangi, a także to wszytsko, co wiąże się z anime – czyli wiedza o Japonii, jej kulturze, literaturze, historii, muzyce, malarstwie.

Taki obóz to spotkanie fanów, więc ciekawostek na pewno nie będzie brakowało – jak witają się Japończycy, jak po japońsku zamówić sushi, kim jest gejsza, dlaczego zmniejszane są stopy kobiet, jak nazywa się japońska sztuka układania kwiatów, jak wygląda rytuał parzenia herbaty i relacje rodzinne? Czy Japończycy są narodem przyjaznym i gościnnym? Czy w Japonii jest bezpiecznie, jaka tam jest pogoda, ile kosztuje bilet na samolot lub jaką walutą zapłacimy na miejscu? To tylko nieliczne z pytań, jakie nasuwają się początkującym otaku – fanom anime i mangi. Pytań i niedosytu powstanie jeszcze więcej po inspirującym, motywującym i arcyciekawym obozie anime i mangi. Dzieci po obozach chętnie spotykają się w roku szkolnym, wspólnie uczestniczą w spotkaniach i konwentach japońskich, utrzymują przyjaźnie i relacje długo po wyjeździe.

Wiek uczestników

Obozy anime i mangi organizowane są raczej dla starszych uczestników, powyżej 12 lat. Ze względu na ogromne zainteresowanie tego typu obozami dostępność terminów jest spora. Rodzice wysyłając swoją pociechę na obóz anime i mangi mogą być spokojni, gdyż uczestnicy dzieleni są na grupy rówieśnicze, opiekuje się nimi wykwalifikowana kadra i przebywają w ośrodkach specjalizujących się w przyjmowaniu grup dzieci i młodzieży. Obozy kontrolowane są przez kuratorium, a nad całością czuwa kierownik wypoczynku.

Czas na obóz anime i manga

Uczestnicy obozów anime i mangi biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Pierwszego dnia zazwyczaj są to zajęcia integracyjne polegające na grach i zabawach po to aby zbliżyć do siebie grupę. Następnie uczęszczają w zajęciach rysunku komiksów, na których uczą się technik projektowania postaci mangowych. Warszataty przeplatane są różnymi innym aktywnościami, jak szycie mangowych kukiełek i breloków, czy robienie japońskich ciasteczek. Na obozie anime i manga mogą być rozmaite programy – jedne wyjazdy skupiają się na szkicu, malarstwie i sztuce, a inne – raczej na poznawaniu całej kultury Japonii. Są też takie, które skupiają się na mangach, filmach japońskich i japońskiej muzyce. Są też wyjazdy związane z Koreą, a także muzyką koreańską – niby to zupełnie inny kraj, ale fani Japonii zwykle interesują się ogólnie Azją i te wyjazdy też są dla nich atrakcyjne. Wyjazdy K-pop też są popularne w ostatnich latach. Na rynku można znależć też obóz “Japonia i Korea w sztuce” – specjalną propozycję dla tych, którzy chcą i uczyć się malować, rysować, szkicować, jak też poznać inspirujące kultury Japonii i Korei. Wyjazd ten przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 11 do 17 lat.

Zaprojektuj stroje cosplay!

Program obozów anime i mangi obejmuje również projektowanie i tworzenie własnych kostiumów rodem z mangi, uczestnicy będą mieli możliwość wcielić się w ulubione postaci,  co będzie niewątpliwie świetną zabawą. Poznają też kulturę Japonii i najlepsze ciekawostki , które każdy prawdziwy fan powinien znać.

Rówieśnicy – pasjonaci Japonii, czyli grupa z pasją

Organizatorzy dbają o to aby każdy uczestnik obozów anime i mangi czuł się jak najlepiej i aby wspomnienia były najlepszą pamiątką. Warto skorzystać z tego rodzaju warsztatów i doświadczyć nowych przeżyć. Na tego typu obozach mile widziana jest własna inicjatywa uczestników polegająca na przykład na zabraniu z domu ulubionych strojów, komiksów, figurek i wszystkich rzeczy związanych z anime i mangą. Często dzieciaki i młodzież korzystają z tego, że jest możliwość pochwalenia się „zdobyczami” z ulubionej dziedziny i na obóz anime i manga zabierają nawet najmniejsze drobiazgi związane z tematyką.

Japoniści i studenci japonistyki

Opiekunowie i wychowawcy grup kolonijnych na obozach anime i mangi to zapaleni fani Japonii i wszystkiego z nią związanego. Zwykle są to osoby po japonistyce lub mające duże doświadczenie z obcowaniem z tematyką Japonii oraz anime i mangi. Jeśli praca jest twoją pasą zdecydowanie łatwiej robić to całym sercem, tak właśnie jest w przypadku wychowawców, opiekunów i instruktorów na obozach anime i mangi. Kadra ta dba o rozwój pasji waszych dzieci zarażając je swoimi zajawkami. Kochają oni przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

W swoim żywiole

Dzieciaki i młodzież biorące udział w obozach anime i mangi najbardziej zadowolone są z tego, że mogą przebywać wśród rówieśników w atmosferze japońskich komiksów oraz filmów animowanych. I choć legendy Japonii są nieco drastyczne, a filmy – różne, to samo przebywanie w klimacie japońskiej, szeroko pojętej kultury, daje młodemu człowiekowi dużo nowych doświadczeń i emocji. Dzieci i młodzież poznają historię tego kraju, muzykę, malarstwo, najważniejsze postaci i nurty, a nawet mitologię czy zagadnienia z zakresu geografii. Każde poznawanie nowego kraju i kultury jest bardzo cenne i otwiera umysł na nowe tematy, dlatego warto uczestniczyć w obozach anime i mangi.

Jak i gdzie się zapisać?

Obozy anime i mangi cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale organizatorzy dbają o odpowiednią liczbę miejsc, także zapewne każdy wybierze odpowiedni termin dla siebie. To świetny pomysł na prezent dla fana anime. Wyjazdy te odbywają się zimą i latem – te letnie są dłuższe i mają bardziej rozbudowany, bogatszy program. Cena obozu to około 1500-1800 zł. Nie są to na pewno pieniądze stracone – zyskujemy świetny wypoczynek, naukę poprzez pasję i zabawę, a także nowe, inspirujące znajomości. Zapisy na obozy letnie trwają już od jesieni, więc warto się pospieszyć, by starczyło miejsc. Obóz anime i manga znajdziemy w górach, nad morzem i nad jeziorami. W takich wyjazdach specjalizuje się Kogis, znajdziemy tam wiele obozów otaku, kolonii anime i manga – w różnych rejonach kraju. Zwykle uczestnicy tych wyjazdów są w wieku 12-17 lat. Do zobaczenia latem i zimą!

Przeczytaj więcej na stronie: https://www.kogis.pl/rodzaje-obozow/anime-i-manga/

Dodaj komentarz