Odpowiednie nawodnienie w czasie wakacji to podstawa udanego wypoczynku

woda

Lato to szczególny czas, który ponadto sprzyja wyjazdom. Część osób spędza urlop nad morzem, część w górach, a jeszcze inni za granicą. Bez względu na miejsce, do którego się wyjeżdża, warto jednak zadbać o to, aby pobyt był miły i obył się bez stresów oraz zachorowań. Dużo problemów zdrowotnych, które dopadają urlopowiczów, wynika z odwodnienia. Jak temu zapobiegać i w jaki sposób zadbać o dobrą kondycję organizmu również w trakcie urlopu?

Przede wszystkim odpowiednie nawodnienie

Bardzo wiele osób w trakcie wakacji zapomina o codziennym spożywaniu odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo urlopy to najczęściej okres wzmożonej aktywności fizycznej, wyższe temperatury oraz duża ilość napojów, które bardziej odwadniają, niż nawadniają organizm. Należy również na uwadze, że w trakcie zatruć pokarmowych, o które nie trudno przy żywieniu hotelowym lub dużej ilości fast foodów, najważniejszym czynnikiem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. „Najlepszym środkiem do nawadniania organizmu jest woda. Jednak należy ją odpowiednio spożywać” – przypominają eksperci z portalu www.orsalit.pl. „Nie wystarczy wypić całą butelkę wody na raz, aby wyrównać poziom wody w całym organizmie. Należy pić ją małymi łykami, ale częściej” – radzą. Dlatego właśnie każdy wypoczywający, bez względu na formę spędzania wakacji, powinien być w czasie urlopu wyposażony w wodę.

Czym się nawadniać?

Wbrew pozorom woda nie jest jedynym nawadniającym trunkiem, który może ratować w trakcie upalnych dni. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby spożywane płyny zawierały minerały lub elektrolity. Oprócz wody, nawadniająco działają również różnego rodzaju soki naturalne, przy czy należy zwrócić uwagę na to, żeby zawartość zarówno owoców, jak i warzyw była jak najwyższa, a ilość cukru możliwie niska. Produkty takie, jak nektary lub napoje kolorowe pomogą ugasić pragnienie, jednak nie wpłyną znacząco na organizm, za to dostarczą wielu, zbędnych kalorii. Są też trunki, które wpływają wręcz odwadniająco na ciało – należy tutaj zaliczyć alkohol, kawę, czy mocną, czarną herbatę. Warto o tym pamiętać i mieć na uwadze, że nie wspomagają one gospodarki wodnej naszego organizmu, a wręcz jej szkodzą.

Niewystarczające nawodnienie organizmu to nie tylko omdlenia oraz udary. Skutkiem braku odpowiedniej ilości wody w organizmie jest również obniżenie koncentracji oraz bóle głowy. Dlatego warto zadbać o to, aby uniknąć tego typu problemów w czasie wakacji.

Dodaj komentarz