Oględziny wnętrza pojazdu i elementów wyposażenia – czy warto wykonać przed zakupem auta?

skup aut

Zakup samochodu niejednokrotnie wiąże się z dużą ilością nerwów. Każdy kupujący chce mieć bowiem pewność, że dobrze zainwestował swoje pieniądze. Oprócz przejrzenia wszystkich dostępnych ofert pod względem danych technicznych pojazdu, warto także wykonać oględziny wnętrza pojazdu, sprawności elektroniki i klimatyzacji. Pozwoli to przekonać się, czy zapewnienia sprzedawcy rzeczywiście są zgodne z prawdą.

Weryfikacja zapewnień

Rolą osoby sprzedawcy jest jak najlepsze zareklamowanie pojazdu, by przekonać klienta do zakupu i otrzymać jak najbardziej korzystną cenę. Tym samym sprzedawca zazwyczaj będzie zapewniał o bezwypadkowości danego egzemplarza, braku usterek, zgrabnie pomijając wady samochodu i uwypuklając jego zalety. Należy więc zastosować zasadę ograniczonego zaufania i wykonać oględziny wnętrza pojazdu, samodzielnie przekonując się, czy sprzedawca rzeczywiście mówi prawdę.

Co sprawdzić we wnętrzu pojazdu? Ocena wizualna

Można wymienić kilka najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas oględzin wnętrza pojazdu. Należy do nich przede wszystkim stan uszczelek, pasów bezpieczeństwa, a także fotela kierowcy czy pozostałych mechanizmów wewnątrz auta. Należy zwrócić uwagę na deskę rozdzielczą, a także mechanizmy w drzwiach czy te umożliwiające otwieranie maski i bagażnika.

Wnętrze pojazdu a stan samochodu

Przed sprzedażą pojazdu wnętrze samochodu bardzo często jest czyszczone i perfumowane, by wywarło lepsze wrażenie na kupującym. Sprzedawcy niejednokrotnie wymieniają także wytarte, popękane lub zużyte elementy. Często robią to w celu ukrycia cofania licznika, gdyż zły stan wnętrza samochodu przy niskim przebiegu z pewnością wydałby się podejrzany. Zazwyczaj jednak sięgają wtedy po tańsze części zamienne. Nieoryginalne elementy, jak na przykład gałka zmiany biegów, może więc być sygnałem alarmującym, że sprzedawca chce coś ukryć. Istotny jest także stopień wytarcia kierownicy – jeśli będzie on duży przy jednoczesnym małym przebiegu, może to być kolejny znak, że licznik był cofany.

Kontrola działania elementów wyposażenia

Samo wnętrze samochodu to jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma także działanie elementów wyposażenia takich jak elektronika i klimatyzacja w samochodzie. Celem sprawdzenia sprawności elektroniki należy wykonać diagnostykę komputerową, która pozwoli przeanalizować wszystkie systemy znajdujące się w samochodzie takie jak ABS, sterowanie silnikiem, skrzynią biegów, a także moduły komfortu czy działanie szyb i centralnych zamków. Dzięki temu można odczytać błędy zapisów w pamięci, a także określić ich oddziaływanie na elementy samochodu. Ważnym aspektem jest także działanie klimatyzacji. Należy sprawdzić takie kwestie jak zatarcie kompresora, szczelność układu, w tym przewodów klimatyzacji. Niejednokrotnie może się bowiem okazać, że wbrew zapewnieniom właściciela o świetnym stanie pojazdu, do sprawnego działania klimatyzacji konieczne będzie płukanie całego układu, spawanie przewodów, regeneracja kompresorów czy odgrzybianie oraz dezynfekcja.

Pełny raport techniczny o stanie technicznym auta na stronie – Autotesto.pl

Dodaj komentarz