Ostropest Plamisty: działanie, wpływ na organizm, jaki preparat wybrać?

ostropest

Ostropest Plamisty to bez wątpienia jedna z najbardziej pożytecznych roślin stosowanych w ramach tak zwanej medycyny naturalnej. Ostropest Plamisty jest znany ludzkości od stuleci, jednak to właśnie ostatnie czasy przyniosły istotny wzrost zainteresowania właściwościami tej niezwykłej rośliny. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie jest to zjawisko podobne do mody, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu innych naturalnych substancji. Pozyskiwana z Ostropestu Plamistego Sylimaryna naprawdę wykazuje wiele leczniczych oraz prozdrowotnych właściwości i jest powszechnie stosowana przede wszystkim w różnego rodzaju chorobach, schorzeniach oraz problemach z wątrobą.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat Ostropestu Plamistego? Kiedy warto stosować Sylimarynę, której źródłem jest ta wyjątkowo cenna roślina? Jaki preparat z Sylimaryną najlepiej wybrać? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Ostropest Plamisty: czym jest i jak działa?

Ostropest Plamisty(nazwa łacińska: Silybum marianum), to roślina uprawna z gatunku astrowatych. Swoje zastosowanie Ostropest Plamisty znajduje jako źródło cennej Sylimaryny. Nie jest więc typowa roślina spożywcza.

Sylimaryna, która jest pozyskiwana z Ostropestu Plamistego, stanowi flawonolignanów pochodzenia roślinnego, w którego skład wchodzą takie substancje, jak

  •  1. Sylibina
  •  2. Izosylibina
  •  3. Sylikrystyna
  • 4. Sylidianina
  • 5. Taksyfolina

Jako całość, Sylimaryna jest substancją znajdującą zastosowanie przede wszystkim w leczeniu oraz zapobieganiu problemów z wątrobą. Powszechnie preparaty zawierające Sylimarynę stosuje się między innymi w takich przypadkach, jak nadmierne obciążenie wątroby z powodu codziennej diety, nosicielstwo WZW typu B lub WZW typu C, doraźne problemy z wątrobą, zapobieganie oraz leczenie wspomagające marskości wątroby, wspomaganie procesów regeneracji komórek wątroby na przykład po zatruciach alkoholem, grzybami lub innymi substancjami o silnym działaniu hepatotoksycznym.

Pod względem mechanizmu swojego działaniu na wątrobę, Sylimaryna, której źródłem jest Ostropest Plamisty bardzo przypomina Fosfolipidy Sojowe. Sylimaryna nie działa bowiem na zasadzie doraźnego wsparcia czynności wątroby, lecz wnika w komórki tego narządu, osłaniając je przed działaniem szkodliwych substancji oraz przyspieszając naturalne procesy ich autoregerancji. Z tego powodu, preparaty zawierające Sylimarynę powinny być stosowane regularnie, zaś pierwsze pozytywne efekty najczęściej widać dopiero po kilku tygodniach suplementacji.

Chociaż działanie Sylimaryny pod wieloma względami dubluje się z działaniem preparatów na bazie Fosfolipidów Sojowych, to jednak w stanach poważnych problemów z wątrobą można stosować te dwie substancje jednocześnie.

Ostropest Plamisty: w jakiej postaci go spożywać?

Sylimaryna, stanowiąca najważniejszy ze zdrowotnego punktu widzenia składnik Ostropestu Plamistego, nie rozpuszcza się w wodzie. Oznacza to, że można sobie darować na przykład herbatki z Ostropestu Plamistego lub różnego rodzaju wyciągi ziołowe. Mogą one co prawda zawierać Sylimarynę wysokiej jakości, jednak ze względu na jej postać po prostu nie zostanie ona przyswojona przez organizm.

W jakie postaci więc najlepiej spożywać Ostropest Plamisty, a mówiąc dokładniej pozyskiwaną z niego Sylimarynę? Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem są wysokiej jakości oleje pozyskiwane z Ostropestu Plamistego. W tej formie Sylimaryna jest bardzo dobrze przyswajana. Przed zakupem produktu warto jednak sprawdzić, czy rośliny zużyte do pozyskania oleju były hodowane w uprawach ekologicznych.

Druga możliwość to oczywiście preparaty z Sylimaryną w postaci tabletek przyjmowanych doustnie. W tym wypadku wchłanialność będzie oczywiście mniejsza, niż w przypadku stosowania olejów z Ostropestu Plamistego, jednak przy odpowiednio wysokich dawkach oraz regularnemu stosowaniu tabletki również okażą się dobrym i niewątpliwie korzystnym dla naszej wątroby rozwiązaniem.

Ostropest Plamisty: inne działania

Warto dodać, że Sylimaryna, której źródło stanowi Ostropest Plamisty, wpływa pozytywnie nie tylko na wątrobę. Inną ważną funkcją tej substancji jest regulowanie stężenia cholesterolu we krwi, przez co stosowanie preparatów na bazie Ostropestu Plamistego jest zalecane w profilaktyce wielu chorób, w tym przede wszystkim miażdżycy.

Dodaj komentarz