Ostropest plamisty – Prawdziwy skarb natury

ostropest

Ostropest plamisty to wspaniała roślina zielna, o wielu niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Znana jest przede wszystkim ze swojej zdolności do regeneracji i ochrony wątroby, jednak jej właściwości są o wiele szersze. Wspomóc on może m.in. proces odchudzania, jak i poprawi wygląd skóry. Poznajmy zatem jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) jest jednoroczną rośliną lecznicą, wspomagającą pracę wątroby oraz pomagającą w leczeniu stanów zapalnych oraz cukrzycy. Roślina posiada wysoko cenione właściwości, mające w swoim zakresie przede wszystkim skuteczną ochronę zdrowia i urody. Główne właściwości ziela:

  • obniża poziom cukru we krwi,
  • chroni komórki wątroby i pomaga w jej regeneracji,
  • przyspiesza procesy trawienne,
  • zapobiega powstawaniu wolnych rodników,
  • przyczynia się do spadku poziomu cholesterolu,
  • zapobiega w walce z komórkami nowotworowymi,
  • pomaga w leczeniu trądziku i łuszczycy.

Źródło: https://www.exitdoor.pl/zdrowie-i-uroda/6-najczestszych-zastosowan-ostropestu-plamistego/

Ostropest plamisty w codziennym zastosowaniu

Ostropest plamisty możemy przyjmować w wielu postaciach, m.in. w tabletkach, kapsułkach, ziarnach, proszku, płynu, herbaty, różnego rodzaju wcierek oraz oleju. Każda z metod przyjmowania tego rodzaju ziół znajdzie zapewne swoich ulubieńców. Biorąc pod uwagę fakt, że ostropest wykazuje właściwości silnie odtruwające, doskonale sprawdzi się u osób przechodzących lub będących na diecie.

Ostropest oczyści nasz organizm z toksyn, a dodatkowo przyspieszy przemianę materii. Dzięki temu, że roślina ma dużą zawartość błonnika, bardzo szybko będziemy odczuwać oczekiwane uczucie sytości. Kolejnym plusem jest fakt, że ostropest plamisty doskonale wpływa na nasz stan emocjonalny i nastrój, przez co uczucie rozdrażnienia, które pojawia się zwłaszcza na początku naszej drogi ze zdrowym odżywianiem, po prostu łatwiej zniknie.

Na czym polega jego wyjątkowość?

Znajdująca się zielu ostropestu plamistego sylimaryna zmniejsza wydzielanie się wolnych rodników, co prowadzi do spowolnienia procesów starzenia. Nie zdajemy sobie zapewne sprawy, że olej z nasion tej cudownej rośliny jest z tego powodu składnikiem wielu szamponów, odżywek do włosów, czy też kremów do ciała. Odgrywa on szczególne znaczenie w łagodzeniu stanów zapalnych skóry.

W sklepach zielarskich znajdziemy oleje i nasiona, które nadają się bezpośrednio do spożycia. Doskonale skomponują się z sałatką lub sokami warzywnymi. Cena ostropestu nie jest wysoka, gdyż wynosi ok. 4,50 zł za 100 g nasion. Spożywanie ostropestu plamistego daje nam wiele korzyści, tak więc warto zadbać o siebie, również w młodym wieku. Warto niewątpliwe korzystać chętniej z darów jakie dała nam matka natura.

Dodaj komentarz