Pieczenie pochwy – przyczyny i leczenie

kobieta

Pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie pochwy czy ból w okolicach intymnych to uciążliwe kobiece dolegliwości, z którymi zmagała się większość z nas. Nie zawsze za nieprzyjemnym szczypaniem czy kłuciem stoją poważne choroby. Warto jednak dowiedzieć się, co może być przyczyną dolegliwości i jak sobie z nimi poradzić.

Skąd zaburzenia flory bakteryjnej?

Do zaburzeń równowagi flory bakteryjnej pochwy dochodzi na skutek wzrostu pH w pochwie. W rezultacie następuje podrażnienie, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie pochwy. Dolegliwość, która jest nieprzyjemna, utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort, zarówno podczas codziennych czynności, jak i w sytuacjach intymnych, może spotkać każdą każdą kobietę, bez względu na wiek. Jej przyczyn jest wiele. Pieczenie w pochwie, zwłaszcza takie, któremu towarzyszy świąd, zaczerwienienie i ból podczas oddawania moczu może świadczyć o niedostatecznej higienie miejsc intymnych lub reakcji alergicznej na środki chemiczne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się, czy objawy nie wystąpiły po zastosowaniu nowych środków higienicznych. Jeśli tak, to prawdopodobnie wystarczy zmiana płynu do kąpieli czy podpasek, by pozbyć się problemu pieczenia w pochwie. Poza tym swędzenie i pieczenie może być reakcją na przyjmowane leki, zwłaszcza antybiotyki. Zażywane przez długi czas bez probiotyku, mogą zaburzyć florę mikrobakteryjną pochwy i doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej. Częste pieczenie w pochwie jest też objawem różnych chorób, takich jak na przykład: grzybica pochwy, bakteryjne zakażenie pochwy, opryszczka narządów płciowych, brodawki narządów płciowych, rzeżączka.

Pieczenie pochwy podczas stosunku z kolei może być spowodowane stosowaniem nieodpowiednich środków do pielęgnacji sfery intymnej, które prowadzą do podrażnień. Może być również wynikiem uczulenia na lateks, z którego zrobione są prezerwatywy. Niektóre kobiety mogą odczuwać tego typu objawy z powodu zmiany metody antykoncepcji hormonalnej.

Jak sobie radzić z pieczeniem pochwy?

Jeśli z pieczeniem pochwy mamy do czynienia pierwszy raz, na aptecznej półce możemy znaleźć całą gamę preparatów bez recepty, które pomagają w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych w strefach intymnych. Dostępne są na przykład globulki dopochwowe, kremy, żele, płyny i saszetki do sporządzania roztworu do irygacji pochwy i okolic krocza, maści, a nawet leki doustne. Aby unikać nawrotów choroby, bardzo ważna jest profilaktyka, polegająca na stosowaniu m. in.  probiotyków doustnych, takich jak na przykład Lactovaginal www.lactovaginal.pl i dopochwowych.

Jeśli pieczenie pochwy nie ustępuje po kilku dniach, nie można go lekceważyć. Najlepiej zrobić dokładne badania (na przykład test PCR, który wykryje wszelkie bakterie), aby wykluczyć chorobę przenoszoną drogą płciową. Pamiętajmy też, że do zakażenia chorobami wenerycznymi może dojść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, ale także podczas kontaktów oralnych i/lub analnych. Niektóre kobiety pieczenie pochwy odczuwają przed każdym cyklem miesiączkowym. Tego również nie powinno się bagatelizować. Najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie ginekologa nawet, gdy mamy choćby najmniejsze wątpliwości, co do naszych dolegliwości.

Dodaj komentarz