Któż z nas nie lubi przebywać w ładnych, atrakcyjnych wizualnie wnętrzach? Warto sobie uświadomić, że na charakter aranżacji mają wpływ nie tylko meble, dodatki, kolory ścian, panele czy dywany, ale przede wszystkim typ oświetlenia i rodzaj żarówki włożonej do klosza. To „drobiazgi”, które mają naprawdę olbrzymi wpływ na charakter każdego wnętrza! O ile funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń znacząco się różni, o tyle warto tak dopasować do nich typ światła i design lamp, by całość była spójna, wygodna i po prostu bardzo ładna
Lampy dopasowane do wnętrza
W każdym domu czy mieszkaniu powinny znaleźć się m.in. piękne lampy wiszące z okazałym kloszem, stojące lampy podłogowe, kinkiety, halogeny i lampki stołowe z ładnym abażurem. Do każdego stylu i pokoju pasuje inny typ i inna barwa światła – warto nauczyć się dobierać poszczególne elementy, by uzyskać atrakcyjne efekty końcowe. Lampy wiszące sprawdzą się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, ale wyjątkowo korzystnie wyglądają w salonie, przedpokoju i jadalni. Dają dużo światła, a zarazem efektownie rozpraszają je od góry, dając efekt przytulności i subtelności. Lampy podłogowe powinny znaleźć się przy fotelach czy w okolicy łóżka – wszędzie tam, gdzie lubimy przesiadywać z książką. Ich zaletą jest możliwość swobodnej regulacji i dopasowania, aby światło padało na linii wzroku i nie męczyło oczu podczas czytania. Kinkiety i halogeny sprawdzą się w łazience, przedpokoju i kuchni – doskonale doświetlą szafki i blaty, które powinny być ergonomiczną przestrzenią pracy! No i wreszcie – lampki stołowe. Nie emitują zbyt wyraźnego światła, ale skutecznie budują niepowtarzalny klimat, uroczy, zmysłowy i delikatny – właśnie dlatego idealnie sprawdzą się w salonie czy w dziecięcym pokoju.
Barwa światła, czyli wpływ na dobry nastrój
Dobierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, warto skupić się również na wyborze efektywnej żarówki, która będzie emitować korzystną barwę światła. Zasadniczo wyróżnia się dwie barwy – zimną i ciepłą. Ta pierwsza pobudza, dodaje energii i chęci do podjęcia aktywności, dlatego ten typ światła powinien znaleźć się w tych pomieszczeniach, w których chcemy pracować i nie przebywamy zbyt długo. „Zimne” żarówki sprawdzą się w gabinecie, domowej biblioteczce, przedpokoju czy w łazience. Z kolei ciepła barwa światła wpływa najkorzystniej na dobry nastrój i poprawia humor! Relaksuje, odpręża, odstresowuje, a ponadto przyczynia się do poprawy samopoczucia. Wybierając „ciepłe” żarówki, nadajemy domowym wnętrzom przytulności, a poszczególne pokoje wydają się lepiej rozświetlone. Sprzyja to efektywnemu odpoczynkowi, a także kontaktom interpersonalnym – zachęca do długich rozmów, dyskusji czy wspólnego oglądania telewizji. Taki typ oświetlenia doskonale nadaje się do salonu, kuchni, sypialni czy dziecięcego pokoju, a więc do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu.
Zdjęcie główne: fotolia.com, 111248377 | Autor: hd3dsh