Poradnik majsterkowicza – spawarki

warsztat

Każdy majsterkowicz, który planuje zakup spawarki, staje wcześniej lub później przed problemem dokonania wyboru pomiędzy spawarką inwerterów, a spawarką transformatorową. Każde z tych urządzeń ma swoje specyficzne właściwości, które przemawiają za kupnem jednego lub drugiego typu narzędzia. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zasięgnąć rady profesjonalisty.

Różnica pomiędzy spawarką inwerterową a spawarka transformatorową

Spawarka transformatorowa charakteryzuje się stosunkowo nieskomplikowaną konstrukcją, gwarantującą wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i destrukcyjne działanie wilgoci. Jest to narzędzie dosyć często wybierane przez majsterkowiczów, ze względu na stosunkowo niską cenę. Spawarka inwerterowa ma dużą wagę i spore rozmiary, co czyni ją nieporęczną przy wykonywaniu mniej lub bardziej skomplikowanych prac. Jest zalecana do stosowania w profesjonalnych warsztatach, z uwagi na wysoką cenę, jaka stanowi przeszkodę w zakupie dla przeciętnego majsterkowicza. Z pewnością więc dla potrzeb napraw przeprowadzanych w gospodarstwie domowym, czy przy maszynach rolniczych, zalecane są raczej spawarki transformatorowe, głównie ze względu na cenę i ich poręczność. Na potrzeby przeprowadzania prac profesjonalnych i półprofesjonalnych lepszym wyborem będzie natomiast spawarka inwerterowa.

Czy jest cykl pracy spawarki

Cykl pracy spawarki jest jedną z najważniejszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru narzędzia. Termin ten odnosi się do procenta czasu, jaki w ciągu dziesięciu minut narzędzie może nieprzerwanie pracować, a jaki musi „odpoczywać”. Dla spawarek profesjonalnych i półprofesjonalnych parametr ten nie powinien wynosić mniej niż 35%. Warto mieć to na uwadze, zważywszy na fakt, że większość urządzeń dostępnych w popularnych sklepach sieciowych wynosi około 5-7%, co nie zagwarantuje dobrze wykonanego spawu.

O czym należy pamiętać rozpoczynając pracę ze spawarką

Praca z narzędziami takimi jak spawarka nie należy do bezpiecznych, jeśli nie zastosuje się zalecanych przez producentów środków bezpieczeństwa.
Aby prace zostały wykonane prawidłowo, bez uszczerbku na zdrowiu należy:
– stosować przyłbicę spawalniczą (maska ochronna), w celu zredukowania ryzyka uszkodzenia lub trwałej i nieodwracalnej utraty wzroku;
– eliminować najmniejsze nawet usterki i awarie narzędzia;
– zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym wykonuje się prace spawalnicze;
– sprawdzić izolację kabli, za pomocą których spawarka jest podłączona do źródła zasilania;
– zagwarantować dostęp do apteczki pierwszej pomocy.

Dodaj komentarz