Poradnik przedsiębiorcy. Konto firmowe: co musisz o nim wiedzieć?

pieniądze

Przedsiębiorcy, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, często zastanawiają się, czy nadal mogą korzystać z konta osobistego do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy powinni założyć oddzielne konto do transakcji firmowych. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy i jakie korzyści płyną z posiadania konta firmowego.

Konto firmowe a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Artykuł 22.1. ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (z uwzględnieniem zmian z dnia 13 kwietnia 2016 roku) zobowiązuje przedsiębiorców do przyjmowania lub dokonywania płatności związanych z prowadzoną działalnością za pośrednictwem rachunku bankowego w dwóch sytuacjach: gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a także, gdy jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza równowartość 15 000 złotych.

W świetle przytoczonej ustawy przedsiębiorca zobowiązany jest do regulowania należności firmowych za pomocą rachunku płatniczego. Przepisy nie określają jednak wprost, jakiego typu konto jest wymagane.

Jakie są zalety posiadania konta firmowego?

Mimo że posiadanie konta firmowego nie jest wymogiem ustawowym, to znacznie ułatwia kontrolowanie budżetu. Oddzielenie przychodów i wydatków osobistych od firmowych zapewnia większą przejrzystość finansową, szczególnie istotną w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego. Posiadając dwa odrębne konta, każdą transakcję firmową możemy z łatwością udokumentować.

Ponadto, zakładając konto firmowe, możemy liczyć na dodatkowe profity. Sprawdziliśmy, co oferuje przedsiębiorcom jeden z największych banków w Polsce – Bank Zachodni WBK. Zyskujemy także możliwość prowadzenia konta walutowego bez dodatkowych opłat oraz ubiegania się o kredyt lub leasing na atrakcyjnych warunkach. Zakładając konto firmowe, jesteśmy także zwolnieni z opłat za jego prowadzenie, jeśli w danym miesiącu za jego pośrednictwem opłaciliśmy składkę ZUS o wartości przynajmniej 200 złotych. Zyskujemy także możliwość założenia jednego dodatkowego konta walutowego w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich, a także dostęp do bezpłatnej platformy wymiany walut. Bank oferuje także darmową wpłatę oraz wypłatę gotówki w bankomatach należących do BZWBK. Dokonując miesięcznie transakcji na przynajmniej 400 złotych, możemy także uniknąć opłaty za posiadanie karty.

Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

Banki dają szerokie spektrum możliwości dopasowania konta zarówno do potrzeb przedsiębiorstw należących do sektora MŚP, jak i dużych, dynamicznie rozwijających się firm. Zanim wybierzesz konto firmowe, sprawdź, ile zapłacisz za założenie rachunku i prowadzenie konta. Dowiedz się także, jakich dokumentów potrzebujesz i sprawdź, czy konto możesz założyć przez internet. W Banku Zachodnim WBK przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do założenia konta firmowego potrzebują jedynie dowodu osobistego. Bank oferuje także specjalny pakiet dla indywidualnych rolników oraz właścicieli większych gospodarstw rolnych, który umożliwia m.in. lokowanie nadwyżek lub oszczędności ze sprzedaży płodów rolnych, a także leasing pojazdów oraz maszyn rolniczych na atrakcyjnych warunkach.

Rachunek firmowy – czy warto?

Do prowadzenia firmy niezbędny jest rachunek bankowy, to nie ulega wątpliwościom. I choć posiadanie konta firmowego nie jest wymagane przez ustawodawcę, jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla małych, jak i dużych firm, które przynosi dodatkowe profity.

Więcej na temat konta firmowego przeczytasz na stronie Banku Zachodniego: www.bzwbk.pl

Dodaj komentarz