Praca za granicą: jak przekazać pieniądze rodzinie w Polsce?

biuro rachunkowe

Szacunkowo na emigrację zarobkową zdecydowało się grubo ponad 2 miliony Polaków, z których większość pracuje w UK. To dobry sposób nie tylko na podreperowanie własnej sytuacji finansowej, ale również wsparcie najbliższych, którzy zostali w kraju. Problem w tym, że zarobione środki trzeba jakoś przetransferować nad Wisłę. Teoretycznie najlepiej będzie zrobić to zwykłym bankowym przelewem z UK do Polski, ale ta opcja ma dwie zasadnicze wady: jest droga i czasochłonna. Alternatywy? Na szczęście są, w dodatku bardzo korzystne. Sprawdź, jak szybko i tanio przekazać pieniądze rodzinie w Polsce pracując za granicą.

Dlaczego przelew bankowy to zły pomysł?

Przede wszystkim przelewy z UK do Polski za pośrednictwem banku są drogie, ponieważ występuje tutaj problem podwójnego przewalutowania. Czyli: najpierw bank przeliczy funty na euro lub dolary, a dopiero później na złotówki. W efekcie kwota księgowana w Polsce jest znacznie niższa od tej, jaka została pobrana z konta nadawcy. Nie wspominając już o tym, że banki uwielbiają wysokie prowizje.

Kolejnym problemem jest czas realizacji przelewu. Banki nie słyną z pośpiechu i to się niestety tutaj potwierdza. Standardowo każda instytucja informuje, że realizacja (czyli zaksięgowanie u odbiorcy) przelewu międzynarodowego zajmuje od 2 do 4 dni roboczych. Czyli: jeśli zlecisz przelew np. w czwartek rano, to w pesymistycznym wariancie Twoja rodzina otrzyma pieniądze dopiero we wtorek. Możesz sobie oczywiście zażyczyć ekspresowej realizacji, ale to kosztuje – i to dużo. W przypadku banków brytyjskich normą są prowizje na poziomie kilkunastu funtów.

Dodatkowo nie zapominajmy, że nie wszyscy mają konto bankowe, a już tym bardziej walutowe. Zdarza się, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii chcą przesłać pieniądze np. rodzicom w podeszłym wieku, a Ci nie korzystają z systemu bankowego. W takiej sytuacji standardowy przelew z UK do Polski po prostu nie wchodzi w grę.

Przewóz gotówki w walizce? Drogo i niebezpiecznie

Popularne w poprzednim ustroju przewożenie dewiz w walizce czy kieszeniach dziś nie ma już żadnego uzasadnienia. Pomijając fakt, że trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek z pracujących na Wyspach Polaków miał czas i możliwości, by np. raz w miesiącu przylecieć do kraju, to nie zapominajmy również o kwestii bezpieczeństwa. Trzymanie przy sobie większej gotówki jest po prostu mało rozsądne.

Jeśli jednak te argumenty do Ciebie nie przemawiają, to odwołajmy się do pieniędzy. Przywożąc funty z Wielkiej Brytanii musisz je wymienić na złotówki i najpewniej zrobiłbyś to w kantorze. To się zwyczajnie nie opłaca, ponieważ kurs skupu funta szterlinga w kantorze zawsze jest dużo niższy od kursu NBP i porównywalny z tym, jaki oferują banki – czyli niekorzystny.

Sprawdź opcję szybkich przelewów online

Wśród Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach coraz większą popularnością cieszy się usługa przelewów z UK do Polski realizowanych przez firmy z sektora pozabankowego. Zdecydowanie najlepszą opinią (ocena 4,8 na Trustpilot) cieszy się Easysend. Firma ta oferuje różne warianty przelewów, bardzo konkurencyjne dla banków pod względem zarówno czasu realizacji, jak i kosztów.

Wchodząc na stronę https://www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski do wyboru mamy:

  • Przelew typu FAST – pieniądze trafiają na konto odbiorcy w ciągu 1 dnia roboczego, a prowizja wynosi tylko 1,99 GBP i jest stała, niezależnie od kwoty przelewu.
  • Przelew typu SuperFAST – czyli przelew ekspresowy, księgowany na koncie odbiorcy już nawet po 10 minutach. Jest to opcja nieco droższa, bo prowizja wynosi 3,99 GBP, ale wciąż o wiele tańsza niż w bankach.
  • Przelew z odbiorem na poczcie – idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy adresat nie posiada konta bankowego i pewniej czuje się odbierając pieniądze w okienku pocztowym. Środki są dostępne już nawet po 10 minutach, a prowizja wynosi tylko 3,99 GBP.

Easysend oferuje przy tym bardzo korzystny kurs wymiany, który można podejrzeć w kalkulatorze dostępnym na stronie – dzięki temu od razu wiadomo, jaka kwota zostanie zaksięgowana u odbiorcy. Bez ukrytych kosztów, z gwarancją bezpieczeństwa. To bardzo atrakcyjna opcja przekazania pieniędzy rodzinie w Polsce.

Dodaj komentarz