Przygotowanie samochodu do sezonu wiosennego

opona

Sezon zimowy nareszcie się skończył, a ciepła pogoda spowodowała, że wielu kierowców postanowiło odświeżyć swoje auto i przygotować pojazd do wiosennych podróży. O czym szczególnie trzeba pamiętać w tym okresie, aby cieszyć się przyjemną i bezawaryjną jazdą?

Wymiana ogumienia

Słoneczne dni zachęcają kierowców do zmiany opon z zimowych na letnie, a u wulkanizatorów ustawiają się coraz dłuższe kolejki. Wymiany opon nie powinno się jednak planować na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Warto to zrobić odrobinę później, kiedy pogoda już się ustabilizuje. W marcu bowiem pogoda może być zmienna, często pojawiają się jeszcze przymrozki oraz opady śniegu. Zazwyczaj dopiero kwiecień jest doskonałym czasem na wymianę ogumienia w samochodzie. „Zmiana opon na wiosnę to bardzo istotna kwestia, gdyż te zimowe tracą swoją przyczepność przy wyższych temperaturach, co może wydłużać drogę hamowania.” – zauważa ekspert z internetowego sklepu iParts.pl. Różnica między oponami zimowymi i letnimi polega na innej mieszance gumy. Za wyważenie opony u wulkanizatora zapłacimy średnio 50-60 złotych.

Zabiegi kosmetyczne

Po każdym sezonie zimowym, auto zasługuje na specjalną troskę, należy zatem pamiętać o zastosowaniu w nim specjalnych zabiegów kosmetycznych. Należą do nich przede wszystkim:

  • Odświeżenie i umycie samochodu na zewnątrz
  • Konserwacja podwozia
  • Wyczyszczenie wnętrza pojazdu

Dzięki gruntownemu odświeżeniu samochodu będzie można dostrzec, jak zima wpłynęła na stan pojazdu. Różnego rodzaju odpryski, rdza, ubytki w płynach eksploatacyjnych i osłabione działanie układów samochodowych mogą być wynikiem mrozów i zalegającej na jezdni soli drogowej. Na wiosnę warto uzupełnić wszelkie ubytki, aby nie dopuścić do dalszych zniszczeń.

Wymiana wycieraczek

Na szczególną uwagę po zimie zasługują wycieraczki, którym szkodzą przede wszystkim wysokie mrozy, błoto pośniegowe oraz rozsypywana przez piaskarki mieszanka. Z tego powodu guma wycieraczek często traci swoje właściwości, odkształca się lub pęka. Na wiosnę warto zatem wymienić wycieraczki na nowe.

Odpowiedni klimat

W zimie dobrym rozwiązaniem jest używanie klimatyzacji, ponieważ oprócz właściwości schładzających, osusza ona również powietrze. Oprócz tego, długotrwałe jej nieużytkowanie, doprowadzić może do korozji sprężarki. Na wiosnę warto odgrzybić klimatyzację i uzupełnić w niej czynnik chłodzący.

Dodaj komentarz