Regularna wymiana oleju a kondycja silnika

silnik

Regularna wymiana oleju ma duży wpływ na kondycję silnika w samochodzie. Jak często wymieniać olej? Na czym polega prawidłowe serwisowanie silnika? Dlaczego warto zwrócić się z tak prostą usługą do profesjonalnego serwisu samochodowego?

Co wpływa na zużycie silnika samochodowego? Jak poprawnie serwisować silnik?

Na żywotność silnika wpływa wiele czynników. Są to między innymi:

  • Styl jazdy
  • Rodzaj paliwa
  • Serwisowanie

Na zużycie silnika samochodowego wpływa także kondycja oleju silnikowego. Regularnie wymieniany właściwie smaruje części silnika i wpływa na dobrą kondycję także innych podelementów.

Do czego służy olej silnikowy?

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie jest olej silnikowy. Jego główne zadania to:

  • Chodzenie silnika
  • Utrzymywanie czystości silnika
  • Smarowanie ruchomych elementów

Maksymalny czas pracy oleju to tzw. interwał olejowy. Olej może się starzeć nie tylko pod wpływem upływającego czasu, ale też w zależności od przebiegu auta oraz zmian temperatur. Dlaczego tak ważne jest, by go regularnie wymieniać?

Dlaczego dbałość o kondycję oleju silnikowego jest taka ważna?

Każdy olej silnikowy, nawet najlepszej marki, z czasem traci swoje właściwości. Traci lepkość oraz właściwości smarne, a co za tym idzie, także wytrzymałość. Wszystkie te zmiany wpływają zmniejszenie żywotności silnika.

Stary olej w samochodzie może przyczynić się także do:

  • Korozji
  • Pojawienia się wilgoci w silniku
  • Tworzenia się szlamu

W trosce o bezpieczeństwo podczas jazdy, a także zredukowanie wydatków związanych z naprawami, konieczne są regularne wymiany oleju. Dotyczy to wszystkich samochodów, niezależnie od ich stanu i przebiegu.

Jak często wymieniać olej silnikowy, by zwiększyć żywotność pojazdu?

Nawet najlepszy silnik nie wytrzyma długo, jeśli musi pracować na zużytym oleju. Dlatego też zarówno nowe, jak i stare samochody wymagają regularnej wymiany oleju. Wymiany należy dokonywać każdego roku lub po przekroczeniu pułapu kilometrów określonego przez producenta samochodu.

Dla niektórych modeli (np. dla silników samochodowych VAG) wymieniać olej należy co około 10 tysięcy kilometrów. Inne (np. silnik 1.6 THP) wymagają wymiany oleju co 6 tysięcy kilometrów. Natomiast w samochodach z silnikami diesla należy wymieniać olej do 3 tysiące kilometrów. Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do poważnych w skutkach uszkodzeń elementów pojazdu, takich jak na przykład turbosprężarka.

Mechanicy oraz producenci pojazdów nie bez powodu zalecają częstą wymianę oleju. Ma to na celu uchronić pojazd przed usterkami oraz zminimalizować ryzyko wypadku podczas jazdy. Regularna wymiana oleju przyczynia się także do zwiększenia żywotności części auta oraz zaoszczędzenia na kosztach naprawy. Cena usługi polegającej na naprawie silnika może wynieść nawet kilka tysięcy. Lepiej więc zainwestować i ponieść koszty wymiany oleju (około 150 złotych), niż wydać około 3 tysiące na naprawę samochodu i ryzykować wypadkiem.

Serwisowanie auta a jego żywotność – dlaczego warto regularnie odwiedzać warsztat samochodowy?

Pamiętaj, że regularne przeglądy samochodu są obowiązkowe, by móc z niego w pełni korzystać i utrzymać jak największą żywotność jego podelementów. Poza wymianą oleju warto też zadbać o inne części – regularnie monitorować stan opon, świec oraz kabli rozruchowych.

Dobre warsztaty samochodowe zdiagnozują wszystkie usterki i błędy, w tym także te w silniku. Każdy profesjonalny serwis posiada także możliwości poprawnego zutylizowania płynów eksploatacyjnych oraz w większości przypadków posiada umowę z firmą, która odbiera i utylizuje odpady niebezpieczne.

Dodaj komentarz