Rekuperacja – czemu powinieneś się nią zainteresować?

wentylacja

Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej, polegający na odzyskiwaniu ciepła wytworzonego w budynku. Zapewnia stały dostęp świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła, a co za tym idzie, obniża koszty utrzymania obiektu. Ten system niejednokrotnie wykorzystywany jest w dużych budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej spotkać go można także w domkach jednorodzinnych.

Jak działa rekuperacja?

Ten system wentylacji mechanicznej wykorzystuje powietrze ogrzane w pomieszczeniach oraz zanieczyszczone przez roztocza i COdo ogrzania czystego powietrza pobieranego z zewnątrz. Dzięki takiemu zabiegowi powietrze dociera do pomieszczeń nie tylko bez zanieczyszczeń, co zapewniają odpowiednie filtry, ale także w przyjemnej temperaturze pokojowej. Powoduje to nie tylko wysoki komfort użytkowania takiego budynku ale także obniżenie kosztów eksploatacji.

Zalety

Zastosowanie systemu rekuperacji niesie za sobą też wiele innych korzyści. Dzięki wspomnianemu już odzyskiwaniu ciepła koszty ogrzewania spadają nawet o kilkadziesiąt procent w okresie jesienno-zimowym. Filtry zamontowane przy punkcie poboru powietrza zapewniają jego wysoką jakość, co zdecydowanie wpływa korzystnie na zdrowie domowników czy na komfort użytkowania obiektów publicznych. Wentylacja mechaniczna gwarantuje też niski poziom COwewnątrz budynku bez konieczności otwierania okien, co często sprawia, że w domu pojawiają się mało przyjemne owady. Jeżeli jednak to nie są wystarczające argumenty to system rekuperacji można połączyć z gruntowym wymiennikiem ciepła. Jest to system rur umieszczonych na odpowiedniej głębokości pod ziemią, tam gdzie temperatura jest stała. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko wstępne ogrzanie powietrze w chłodniejszych miesiącach ale także wstępnie schłodzi powietrze w miesiącach ciepłych, co także poprawi komfort użytkowania budynku.

Od czego zacząć?

Jedną z ważniejszych rzeczy przy wyborze rekuperatora jest jego wydajność, czyli procent odzysku ciepła. Im wyższy, tym bardziej korzystnie wpłynie na ograniczenie kosztów ogrzewania. Moc urządzenia dobiera się na podstawie powierzchni oraz przeznaczenia obiektu. Aby uzyskać dokładne informacje najbezpieczniej będzie skontaktować się ze specjalistą od rekuperacji. Aby uniknąć zbędnych problemów należy zaplanować ten system już na etapie projektowania. Pozwoli to na bezkolizyjne zaprojektowanie całej instalacji w jak najmniejszych kosztach. Jednak montaż rekuperacji jest możliwy w każdym obiekcie, nawet już istniejącym.

Dodaj komentarz