Ze względu na to, że coraz więcej czasu ludzie spędzają w pomieszczeniach, ważny jest dobrze funkcjonujący system wentylacyjny. Zakup właściwego systemu zapewni oszczędność energii, zdrowie oraz wygodę.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który odzyskuje ciepło. Wymienia on zużyte powietrze, odświeża je, a nawet czyści z alergenów i w ten sposób zapewnia w pomieszczeniach czyste powietrze bez konieczności otwierania okien. Najważniejszym elementem systemu wentylacyjnego jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna. Jego wydajność powinna być dostosowana do potrzeb mieszkańców i wielkości pomieszczeń. Nadmierne wentylowanie przestrzeni mieszkalnej jest marnowaniem energii. Różne tryby pracy systemu rekuperacyjnego umożliwiają dostosowanie parametrów do codziennego rytmu życia. W ciągu dnia pomieszczenia wentylowane są w ściśle ograniczonym przez automatyczne nastawienie czasie. Gdy mieszkańcy są poza domem (praca, szkoła, urlop), poziom wentylacji jest mniejszy. Przed powrotem użytkowników urządzenie podejmuje normalną pracę. To, ile energii zużywa centrala wentylacyjna, zależy również od ustawionej temperatury powietrza.
Rekuperacja a wilgotność
Rekuperacja dzięki regularnej wymianie powietrza utrzymuje stały poziom wilgoci w pomieszczeniach, co chroni przed rozwojem pleśni, która jest bardzo silnym alergenem. Dodatkowo zapobiega ona rozprzestrzenianiu się niemiłych zapachów powstających podczas gotowania czy korzystania z toalety. Dzięki temu, że do uzyskania świeżego powietrza nie ma konieczności otwierania okien, rekuperacja chroni przed smogiem, pyłkami powietrza, redukuje ilość kurzu w domu. Dzięki niej szybciej schnie pranie i wymyte podłogi, hałas z zewnątrz nie zakłóca spokoju mieszkańców, latem owady nie utrudniają życia. W przypadku zainstalowanego kominka można zwiększyć ilość nawiewanego powietrza, dzięki czemu ogień się łatwiej rozpali, a zwiększony przepływ powietrza usunie szkodliwe substancje przez komin.
Zainstalowanie rekuperacji podnosi wartość nieruchomości. Jest to obecnie konieczna inwestycja dla wszystkich, którzy myślą o energooszczędnym i ekologicznym domu, gdyż centrala wentylacyjna odzyskuje do 90% ciepła (należy o tym pamiętać, ustawiając temperaturę powietrza nawiewanego).
Zaleceniem specjalistów od zdrowia jest wymiana całego powietrza raz w ciągu godziny. Ważne jest też, by zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza wymagało jak najmniej energii. Praca według odpowiedniego harmonogramu pozwala zredukować zużycie energii nawet o 30%. Zmniejszenie wydatków na ogrzewanie i działanie w kierunku dbania o zdrowie rodziny jest wystarczającą motywacją, by zainteresować się tym typem wentylacji.