Zdrowe i czyste powietrze jest na wagę złota. Szczególnie w obecnych czasach, gdzie unoszące się zanieczyszczenia przekraczają normy dopuszczalności. Szacuje się, że człowiek w ciągu dnia wdycha taką ilość plastiku, która odpowiada wielkości karty bankomatowej. Dlatego powinniśmy robić co w naszej mocy, by uczynić jakość wdychanego przez nas powietrza lepszym. Szczególnie ważne jest to, by wracać do domu, w którym od wszelkich nieczystości można odetchnąć. I tutaj pojawia się pojęcie rekuperacji, która ma zbawienny wpływ na wiele aspektów związanych z domostwem.
Co to jest rekuperacja i jak działa?
Rekuperacją nazywamy system wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. Wymienia zużyte powietrze wewnątrz pomieszczenia na te świeże z zewnątrz. Może to wzbudzać pewną sceptyczność w związku z jego jakością, jednak nie ma powodów, by się tego obawiać. Zanim powietrze z dworu zacznie być nawiewane do środka, zostaje oczyszczone z kurzu, smogu i alergenów. Mamy więc pewność, że dostajemy tylko to, co najlepsze. Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną i energooszczędną. Przy jednoczesnym wymienianiu brudnego, zużytego powietrza, odzyskuje też część nagromadzonego już ciepła.
Rekuperator kontroluje ruchy przepływu powietrza, za które odpowiedzialna jest centrala wentylacyjna. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, a jedynie wymijają pozostając blisko siebie. Są zasysane w dwóch różnych kierunkach jednocześnie, płynąc w osobnych kanalikach. Pozwala to zapewnić odzysk energii i sprawia, że latem jest chłodno, a zimą ciepło. Świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu biegnąc w kanałach o zróżnicowanej średnicy.
Rekuperacją zastępuje się często wentylacje grawitacyjne, które wymagają budowy kominów, co nie sprawdza się np. w nowoczesnych domach i budynkach o wyższym stopniu energooszczędności.
Wpływ rekuperacji na oszczędność
Dzięki rekuperacji można przede wszystkim zaoszczędzić na ogrzewaniu. Szacuje się, że jest to około 30% mniej wydatków związanych z tym aspektem. Jeśli dodatkowo postaramy się o odpowiednią izolację, to koszty te mogą spaść jeszcze bardziej, nawet do 50%.
W przypadku domu z rekuperacją (szczególnie takiego ogrzewanego pompą ciepła) można zaoszczędzić już na etapie jego budowy. Wynika to z faktu, że nie ma potrzeby inwestowania w kominy dachowe, kominy do wentylacji, strażaki, czy nawiewniki okienne. Dzięki temu koszty naprawdę mogą zostać obniżone.
Wpływ rekuperatora na zdrowie
Posiadając system rekuperacji w swoim domu nie musimy obawiać się otwierania okna. Każdy lubi czuć napływ rześkiego powietrza do pomieszczenia. Niestety zazwyczaj obecność wielu zanieczyszczeń na zewnątrz sprawia, że wpadają one do środka razem ze świeżością. Rekuperator sprawia, że takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ jego praca polega między innymi na przefiltrowaniu powietrza i wpuszczeniu tylko tego zdrowego i czystego. Wszelkie uczulające pyłki roślinne również nie mają szans dostać się do środka i uprzykrzać życie domownikom.
Rekuperator stale wymienia powietrze na nowe. Poziom wilgoci w mieszkaniu jest zatem utrzymywany na odpowiednim poziomie, dzięki czemu na ścianach nie tworzy się grzyb, czy pleśń. Wiadomo, że przebywanie w pobliżu takich zjawisk oddziałuje niekorzystnie na nasze płuca i inne narządy.
Rekuperacja w budownictwie staje się coraz bardziej powszechna i doceniana. Przynosi wiele korzyści naszemu budżetowi, środowisku, samopoczuciu i zdrowiu. Poza wszystkimi wymienionymi wcześniej zaletami, potrafi także skutecznie pozbyć się zapachów gotowania, czy dopasować sposób działania do ilości ludzi przebywających w danym pomieszczeniu. Dzięki rekuperatowi życie codzienne zdecydowanie zyskuje na jakości.