Rekuperacja – zalety stosowania

wentylacja

Wielu z nas myśli o rekuperacji jako o pojęciu powiązanym tylko z odzyskiwaniem energii w najnowszych autach elektrycznych. Niewielu natomiast łączy rekuperację z panelami fotowoltaicznymi i z pozyskiwaniem energii. Mowa tu konkretnie o tym, że najczęściej jest tak, że instalacje fotowoltaiczne działają tak, że w ciągu dnia zasilają nasze domy w ten darmowy prąd, a w ciągu nocy pozyskujemy takowy tylko od firmy energetycznej. W tym właśnie tkwi ten bardzo spory minus, a zestawy składające się z panelu fotowoltaicznego, regulatora napięcia i z akumulatora żelowego. Większość takich zestawów to opcja do żaglówki, czy też do altany na działce rekreacyjnej, ale trafiają się tez i te o wiele mocniejsze, czyli sprzęty montowane na domach, dzięki którym po tych pięciu lub sześciu godzinach magazynowania energii da się upiec kurczaka w elektrycznym piekarniku. Problem w tego typu zestawach tkwi w tym, że akumulator żelowy nie jest tym najtańszym, a trzeba taki wymienić po około trzech lub czterech latach na nowy, a to już wydatek, którego raczej się nie uniknie. Nie mniej jednak przeliczając te wydatki na każdą kilowatogodzinę, to wychodzi i tak niewiele.

Czy zestawy solarne to opcja sensowna?

Rekuperacja pod postacią magazynowania energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w akumulatorach ma rzecz jasna sens, bo to oszczędzanie pieniędzy i na dokładkę zgromadzenie energii słońca na noc. W tym bardzo wielu z nas dostrzega sens i co równie istotne tego typu system można zainstalować także w samochodzie terenowym, którym to jedziemy gdzieś daleko w dzicz. Tam takie pozyskiwanie energii elektrycznej ma rzecz jasna sens i to kluczowy, bo czasami tylko dzięki tej energii możemy odpalić silnik i pojechać dalej. Problem tkwi tylko w tym, że w dziczy trzeba jakoś rozłożyć ten panel i to tak, by otrzymywał on tę optymalną ilość energii cieplnej. Nie da się też ukryć tego że problem ten wielu z nas rozwiązuje w mniej niż minutę. Opcja ta jest ciekawą, ale i tak rozwiązanie dla domu jest tym lepszym, bo dzięki takowemu mamy prąd do mocniejszych urządzeń.

Rekuperacja za pomocą panelu fotowoltaicznego, regulatora napięcia i akumulatora żelowego ma sens tylko do pewnej skali rozwiązań tego rodzaju, bo im więcej paneli tym trudniej magazynuje się energię z takowych. Nie mniej jednak na potrzebę tego typowego gospodarstwa domowego takie rozwiązanie często bywa wystarczającym, a jeśli chodzi o firmy, to im przyda się raczej coś takiego jak spora turbina wiatrowa, bo ona daje znaczną energię elektryczną i to niemal natychmiastowo, o ile stoi w odpowiednim miejscu.

Źródło informacji o rekuperacji znaleźć można na tej stronie.

Dodaj komentarz