Rozliczenie PIT online w 2019 roku. Najważniejsze zmiany i zasady

reklama

Końcówka roku rozliczeniowego zawsze jest gorącym okresem dla podatników. Przygotowujemy wówczas rozliczenia podatkowe, na podstawie których oddajemy fiskusowi określoną część dochodu. Trzeba przy tym uważać, aby wszystkie dokumenty wypełnić poprawnie i o niczym nie zapomnieć. Przypominamy o najważniejszych kwestiach, o których należy pamiętać przy rozliczaniu PIT-ów 2019 za rok 2018.

PIT 2019 – wielkie ułatwienia dla podatników

Rozliczanie PIT za rok 2018 przynosi ze sobą pewne zmiany w porównaniu do lat wcześniejszych. Ogromnym ułatwieniem jest to, że w tym roku Urząd Skarbowy sam przygotuje nasze rozliczenie podatkowe. Rozliczenie takie można uzyskać na Portalu Skarbowym. Projekt nosi nazwę E-PIT i umożliwia rozliczenie PIT za 2019 r. online. Rozliczenie automatycznie pojawi się na naszym profilu w Portalu Skarbowym. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. Trzeba jedynie zalogować się w systemie i własnoręcznie potwierdzić wygenerowane rozliczenie. Warto też pamiętać, że automatycznemu rozliczeniu podlegają jedynie PIT-y 31 i 38.

Aby skorzystać z tej możliwości, należy zalogować się do systemu po 15 lutego 2019 roku.

Wzrost kwoty wolnej od podatku

O konieczności podniesienia kwoty wolnej od podatku w Polsce mówi się od dawna. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że jest to ogromna ulga finansowa dla osób o najniższych dochodach. W tym roku nareszcie możemy stwierdzić, że „coś” ruszyło w tej kwestii. Kwota wolna od podatku przy wypełnianiu PIT za rok 2018 wynosi już 8000 zł, w porównaniu do 6 600 zł w roku wcześniejszym. Z pozoru jest to niewielka zmiana, ale dla wielu osób oznacza to znaczne korzyści finansowe.

Działalność nierejestrowana

Działalność rejestrowana to mała, jednoosobowa działalność gospodarcza przynosząca niewielkie dochody i będąca zwykle dodatkiem do głównej pracy zawodowej danej osoby. W roku rozliczeniowym 2018 pojawia się możliwość rozliczenia takiej działalności oraz uzyskanego z jej tytułu dochodu. Istnieją jednak pewne warunki. Przede wszystkim podatnik w ciągu pięciu wcześniejszych lat nie mógł prowadzić oficjalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Miesięczny przychód z działalności niezarejestrowanej nie może być wyższy niż połowa pensji minimalnej, czyli – na chwilę obecną – 1050 zł brutto.

PIT 2019 – najważniejsze daty

Różne grupy podatników obowiązują poszczególne terminy przygotowywania swoich rozliczeń podatkowych. Najważniejsze terminy o których należy pamiętać to:

  • 28 lutego – ostateczny termin dostarczenia PIT 11 pracownikom przez pracodawców.
  • 31 stycznia – termin składania PIT-16A, PIT-19A oraz PIT-28
  • 28 lutego – termin składania PIT-40A
  • 30 kwietnia – termin składania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39

Dużą wygodą jest możliwość złożenia PIT przez internet. Aby to zrobić, należy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i znaleźć na niej zakładkę „e-deklaracje”. W dostępnym tam formularzu należy wypełnić wszystkie pola. Dotyczą one zarówno danych osobowych podatnika, jak i informacji o jego przychodach. Elementem wymaganym do potwierdzenia tożsamości osoby składającej zeznanie jest podanie przychodu za rok poprzedni. Po złożeniu zeznania użytkownik otrzymuje potwierdzenie, które należy wydrukować i przechować.

Dodaj komentarz