Różnice Pomiędzy Kamizelką Asekuracyjną a Ratunkową

kamizelka

Wyruszając nad wodę, niezależnie, czy na spływ kajakowy, czy po prostu zarzucić wędką, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo. Podczas uprawiania każdego sportu wodnego nietrudno o wypadek i wpadnięcie do wody. By uniknąć poważnych konsekwencji, warto się zawczasu dobrze przygotować.

Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju kamizelki ratunkowe, czy asekuracyjne. Rozsądnie stosowane, pozwolą nam czuć się bezpiecznie w każdych warunkach. Jednak kiedy, jaką kamizelkę powinniśmy wybrać? Czym one w ogóle się różnią? Na te pytania są zaskakująco proste odpowiedzi.

Kamizelka asekuracyjna a ratunkowa – różnice w budowie

Mimo, że oba rodzaje kamizelek pełnią podobną rolę, to jednak znacznie się od siebie różnią. Kamizelka ratunkowa, w przeciwieństwie do asekuracyjnej, musi spełniać szereg norm, wymaganych przez międzynarodowe konwencje. Jej podstawową funkcją jest utrzymywanie nad wodą głowy, a w szczególności ust, tonącego człowieka. Czyni to dzięki wypełnieniu lekkim materiałem (np. styropianem), specjalnej budowie, oraz sztywnemu kołnierzowi. Funkcji ratowniczej dopełnia jaskrawy kolor, pozwalający dostrzec tonącego, nawet w niesprzyjających warunkach.

Jak już wspomniałem wyżej, kamizelka asekuracyjna nie musi trzymać się szeregu rygorystycznych przepisów. Może ona przybrać o wiele więcej form niż ratunkowa, dzięki czemu łatwiej znajdziemy coś dla siebie. Częściej też są wyposażone w dodatkowe funkcjonalności, co wpływa na przydatność podczas uprawiania sportów wodnych, bądź wędkowania. Przy wyborze środka asekuracyjnego trzeba jednak uważać – jako, że jego właściwości nie są ściśle regulowane przez prawo, musimy zawczasu upewnić się, czy zapewnia wystarczającą dla nas wyporność.

Co wybrać?

Wiedząc już czym charakteryzują się oba rodzaje kamizelek, możemy w końcu stawić czoło pytaniu – co wybrać? Kamizelka ratunkowa sprawdzi się w przypadku osób nie umiejących pływać, a pozostałym przyda się także w gorszych, niebezpiecznych warunków. Środki asekuracyjne są idealne jako wsparcie, dla osób już obeznanych z wodą. Charakteryzują się niższą ceną, większą wygodą użytkowania, a także dodatkowymi funkcjonalnościami, w zależności od wybranego modelu.

Gdy już zapoznamy się z powyższymi informacjami, wybór – kamizelka ratunkowa a asekuracyjna, staje się formalnością. W większości przypadków wystarczy prosty środek asekuracyjny. Dopiero, gdy mamy wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa naszego, albo naszych najbliższych, warto zainwestować w kamizelkę ratunkową.

Przygotował Artykuł:

GoKajak.com – Internetowy Sklep Kajakowy
Ul. Armii Krajowej 1
Żukowo 83-330
E-mail: sklep@gokajak.com
www.gokajak.com

Dodaj komentarz