Rusztowanie budowlane – typowe opcje

rusztowania

Rusztowanie budowlane w czasach obecnych to rzecz jasna takie wykonane z aluminium. Mowa tu konkretnie o tym, że takowe stawia się w sposób bardzo wygodny, bo to nie rury ze stali z łączeniami i na dokładkę stalowe blaty do chodzenia po nich. Lżejszy typ metalu jest w tym konkretnym przypadku opcją preferowaną, bo szybciej się coś w tym stylu rozstawia i co równie ważne takie rozstawianie jest wygodne i to zwłaszcza w przypadku wyższych poziomów. Wielka zaleta aluminium tkwi też i w tym, że jeśli stawiamy już takie mniejsze rusztowanie przy typowym domu rodzinnym, to możemy ustawić tuż przy nim te rusztowanie na niewielkich kołach ze specjalnymi blokadami. Takowe można łatwo przestawiać po kostce brukowej, czyli przestawienie takowego od ściany zachodniej do tej północnej może zająć mniej niż minutę, o ile tego typu pracę wykonuje kilka osób i w tym tkwi ta bardzo ważna zaleta, choć jeśli się trafi kawałek trawnika pod kołami takiego rusztowania, to lekko raczej nie będzie, bo trzeba będzie położyć na trawie jakieś deski i to tylko po to by przestawianie poszło i szybko i sprawnie.

Rusztowanie ze stali

Pewna część z nas doskonale wie też i o tym, że rusztowanie budowlane to też opcja wykonana ze stali, a konkretniej te stalowe rury z elementami się zazębiającymi. W przypadku tego typu rusztowań istniały też i blaty, ale najczęściej na budowach zbijano blaty z desek. Kluczowe znaczenie miało też i to, że tego typu rusztowanie to też i brak jakichś barierek zabezpieczających, bo wtedy gdy je wytwarzano, czyli grubo ponad trzy dekady temu niewielu myślało poważnie o tych sprawach powiązanych z bezpieczeństwem. Kluczowe znaczenie miało też i to, że z tych stalowych elementów stawiało się rusztowania wysokie może na trochę ponad dziesięć metrów. Dlatego robiono coś na takowych głównie przy tych niezbyt wysokich blokach, a te nowoczesne elewacje na blokach to już prace powiązane tylko z rusztowania aluminiowe, bo one maja więcej elementów, dzięki którym można takowe kotwiczyć do ścian i to tak by po demontażu elementów kotwiczących nie pozostał nawet najmniejszy ślad.

Bezpieczeństwo rusztowań

Obecnie rusztowania budowlane to stalowe płotki, stalowe rury i aluminiowe rury. W sporych miastach można skorzystać z dowolnej opcji, choć ma być też bezpieczną ze względu na sporą ilość kontroli urzędników. Inaczej jest natomiast w mieście małym lub na wsi, bo właśnie tam rusztowania ustawia się co dzień i kontroli ze strony urzędów tam raczej nie ma, chyba, że mściwy sąsiad powiadomi o takich sprawach władze.

Dodaj komentarz