Samodzielna nauka angielskiego? A to się w ogóle da tak?

kurs jezyka

Oczywiście samodzielna nauka języka angielskiego w domu, jak i każdego innego języka jest jak najbardziej możliwa. Świadczą o tym rzesze ludzi, którzy w ten sposób wyuczyli się języka. Jest natomiast jedno ale… wymaga to sporej dyscypliny.

W internecie zaleźć można wiele kursów języka angielskiego online, zachęcających do nauki języka angielskiego w domu. Czy jednak samodzielna nauka języka angielskiego jest w ogóle możliwa?

Samodzielna nauka angielskiego czy samodzielna nie-nauka?

Nie ma ustalonej godziny zajęć, nikt nie zapyta, czy wyuczyliśmy się słówek. Wolność wiąże się z odpowiedzialnością. Po początkowym okresie entuzjazmu, może nagle okazać się, że w ferworze innych aktywności zapominamy o nauce angielskiego w domu. Jak nasza samodzielna nauka języka angielskiego może utrzymać tempo na przestrzeni miesięcy czy lat potrzebnych do wyuczenia języka obcego?

Z pomocą przyjść nam mogą nowe technologie.

Samodzielna nauka angielskiego a nowe technologie

Oto kilka tricków, które mogą pomóc Ci w samodzielnej nauce języka angielskiego w domu:

  • Ustaw sobie codzienny alarm/przypomnienie w komórce, że właśnie wybiła godzina nauki angielskiego
  • Zapisz się do jednego z wielu serwisów wysyłających codziennie słówka i frazy do nauczenia (w praktyce tylko teoretycznie, ale zawsze można zmienić serws, albo być w kilku na raz)
  • Subskrybuj fanpage Speakingo na Facebooku poświęcony samodzielnej nauce języka angielskiego. Jeśli „lajkujesz” stronę do nauki języka angielskiego, na swojej ścianie otrzymywać będziesz nie tylko słówka, ale informacje o świeżych tekstach o nauce angielskiego, śmieszne filmiki i wszystko to, na czym opiera się samodzielna nauka języka angielskiego. Facebook ma specjalny algorytm dobierający treści wyskakujące na Twojej ścianie, więc jeśli cos Cię interesuje to lajkuj teksty i komentuj je, wtedy więcej podobnych wpisów Ci się wyświetli.

Przeszkody jakie spotka samodzielna nauka języka angielskiego

Badania dowodzą, że samodzielna nauka języka angielskiego online może być bardzo skuteczna. Z kursami online jest jednak jeden poważny problem: ryzyko utknięcia. Jeśli jakiś temat nie został przejrzyście wytłumaczony, lub jest szczególnie trudny, uczniowie często wpadają w frustrację i rezygnują z kursu. Dlatego odpowiedzią jest tutaj: pytaj, pytaj, pytaj. Jest wiele for internetowych poświęconych językowi angielskiemu, również zwykle jest możliwość komentowania i zadawania pytań pod publikowanymi tekstami.

Natomiast najważniejsze jest chyba podtrzymywanie motywacji. O tym dlaczego warto uczyć się angielskiego przejrzyście mówi poniższa infografika:

Największy problem związany z samodzielną nauką języka angielskiego zostawiłem jednak na koniec:

Samodzielna nauka języka angielskiego zwykle owocuje wyłącznie pasywną znajomością materiału

Mieliście może kiedyś wrażenie, że wszystko rozumiecie, ale nie potraficie niczego powiedzieć? Znacie wszystkie regułki gramatyczne, ale jakoś słowa nie chcą przejść Wam przez gardło?

To jest właśnie pasywna wiedza, którą daje szkolne zakuwanie pod egzaminy lub też często samodzielna nauka języka angielskiego z książki, audiobooków czy samo rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych w internecie.

Jeśli chcesz jednak mówić po angielsku, musisz zacząć… mówić po angielsku!

Musisz nauczyć swój mózg i gardło nowych zwyczajów. Jest to ogromna zaleta kursów językowych, na których uczniowie rozmawiają ze sobą, niekoniecznie nawet z nauczycielem. Jest to też coś, na co zwróci uwagę dobry korepetytor – nie będzie paplał całą lekcję, ale zmusi Ciebie do mówienia. Czy znaczy to, że samodzielna nauka języka angielskiego musi skończyć się porażką?

Samodzielna nauka angielskiego która naprawdę uczy mówić

Z pomocą znowu przyjść nam mogą nowe technologie. Kurs języka angielskiego online Speakingo wykorzystuje nowoczesną technologię rozpoznawania mowy, dzięki której możesz rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem. Metodyka oparta na metodzie bezpośredniej zmusza ucznia do mówienia niemalże w automatyczny sposób. Dzięki takie treningowi, w rzeczywistej sytuacji nie będziesz zastanawiać się nad regułkami, tylko po prostu odpowiesz – w końcu tyle razy robiłaś czy robiłeś to już z komputerem w domu!

Jak wygląda nauka języka angielskiego ze Speakingo dowiesz się z poniższego,śmiesznego filmiku:

Reasumując, samodzielna nauka języka angielskiego jest jak najbardziej możliwa, by nie skończyła się jednak jedynie pasywną znajomością języka obcego, wymaga jednak zręcznego doboru skutecznych, nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz