Soczewki kontaktowe służą do korekcji różnych wad wzroku, np.: astygmatyzmu, starczowzroczności, daleko- i krótkowzroczności. Są one wyrobem medycznym, który, pomimo tego, że jest dostępny bez recepty, powinien dobierać okulista. Szkła kontaktowe różnią się od siebie trybem noszenia (soczewki miesięczne i jednodniowe).
Dobieranie soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe powinny być dobierane przez okulistę, po wcześniejszym przeprowadzeniu badania wzroku. Specjalista oceni wówczas stopień natężenia wady i zaproponuje najskuteczniejszą metodę na jej korekcję. W trakcie wizyty lekarz poprosi również o nałożenie soczewek, aby sprawdzić w lampie szczelinowej, czy soczewka przylega idealnie do oka i nie powoduje dyskomfortu. Na pierwszą wizytę okulistyczną rozszerzoną o dobór szkieł kontaktowych można umówić się za pośrednictwem strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl, gdzie system automatycznie wygeneruje najbliższy salon optyczny w okolicy.
Soczewki kontaktowe korekcyjne – rodzaje
Soczewki korekcyjne przeznaczone są dla osób z różnymi wadami wzroku. W leczeniu astygmatyzmu stosuje się szkła kontaktowe toryczne. Do korekcji daleko- i krótkowzroczności używane są soczewki sferyczne, a nieprzyjemne objawy starczowzroczności zmniejszają soczewki progresywne. Istnieją również szkła kontaktowe, które nie posiadają mocy optycznej. Soczewki kolorowe służą jedynie do celów kosmetycznych. Szkła mogą całkowicie zmienić kolor tęczówki lub jedynie delikatnie podkreślić naturalną barwę oczu.
Soczewki miesięczne a jednodniowe
Soczewki kontaktowe, niezależnie od rodzaju, różnią się od siebie trybem noszenia. Szkła miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Wymagają one specjalnej pielęgnacji oraz przechowywania w czystym pojemniku. Soczewki miesięczne należy codziennie czyścić przeznaczonym do tego płynem i odkładać na noc do pudełka. Osoby, które nie chcą wykonywać czynności związanych z myciem szkieł kontaktowych mogą wybrać inny tryb ich noszenia. Soczewki jednodniowe są jednorazowe. Należy je nosić przez cały dzień, a następnie zdjąć przed snem i wyrzucić do kosza, a rano założyć na oczy nową parę.
Soczewki kontaktowe a higiena
Zakładanie i zdejmowanie soczewek należy wykonywać zawsze czystymi i suchymi dłońmi. Brak dbałości o higienę podczas użytkowania szkieł kontaktowych może spowodować dostanie się na ich powierzchnię zanieczyszczeń lub drobnoustrojów, które mogą nie tylko uszkodzić soczewkę, ale i doprowadzić do poważnych podrażnień oczu.