Sprzęt do leczenia bezdechu sennego – wybór na polskim rynku

maska

Medycyna jako jedna z najważniejszych dziedzin nauki, dzięki ciągłemu postępowi i doskonałej umiejętności wykorzystania potencjału nowych technologii, przedstawia coraz to nowe możliwości udogodnień i pomocy potrzebujących. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jest w stanie zapewnić urządzenia, czy sprzęty, które w sposób skuteczny będą walczyć z wszelkimi niedoskonałościami i niedociągnięciami natury.

Urządzenia do leczenia bezdechu – ich skuteczność w walce z chorobą.

Bezdech senny jest niewątpliwie jedną z tych chorób, które w początkowej fazie są słabo wykrywalne i mało rozpoznawalne. Wszelkie dolegliwości z tym związane są zazwyczaj bagatelizowane, a diagnozowanie możliwe jest dopiero po szczegółowej analizie procesu spania. Dalsze rozpoznanie polegające na określeniu, czy wyeliminowaniu problemu dla swojej skuteczności powinna opierać się na urządzeniu do leczenia bezdechu, które w szczegółowy sposób zweryfikują przyczynę i zwalczać dolegliwości.

Jednym z takich urządzeń jest maska na bezdech, jako podstawowa metoda leczenia dolegliwości związanych z bezdechem sennym i walce z  prawidłowym wspomaganiem oddechu podczas snu, tzw. metoda CPAP – Continous Positive Airway Pressure, czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Metoda ta zakłada stosowanie podczas snu specjalnego urządzenia, którego zadaniem jest kontrolowanie przepływu powietrza. Występują dwa rodzaje masek: nosowa i nosowo-ustna. Wybór zależy od orzeczenie lekarza oraz zaawansowania schorzenia. Ceny takich aparatów kształtują się od poziomu 350 PLN w górę. Więcej informacji na temat samej metody można uzyskać po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej hasła „bezdech cpap” lub „bezdech aparat”. Na tej stronie www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty znajduje się dobry przekrój oferowanych na polskim rynku aparatów do leczenia bezdechu.

CPAP czy AutoCPAP – wskazania i zalecenia.

Na ocenę i wybór odpowiedniego urządzenia do leczenia bezdechu ma wpływ lekarz i to on na podstawie diagnozy określa zasadność metody leczenia. Maski na bezdech z pompą CPAP są de facto formą tzw. protezy powietrznej, dzięki której będzie można w sposób właściwy i kontrolowany oddychać. Aparaty CPAP są refundowane przez NFZ.  Metoda ta ma zastosowanie przy leczeniu chorych na obturacyjny bezdech senny. Założeniem jest dostosowanie jednego stałego ciśnienia w ciągu nocy. Kolejną metoda protezowania jest AutoCPAP – ta metoda jest bardziej zaawansowana, mianowicie dopasowuje się do sytuacji i zmienia ciśnienie w zależności od potrzeby, wyczuwa fazy oddechu i automatycznie dostosowuje ciśnienie do oporu w drogach oddechowych. Niemniej należy pamiętam, że niezbędna będzie okresowa kontrola lekarska, aby na bieżąco kontrolować parametry i rejestracji pracy pompy.

Dodaj komentarz