Niekiedy zdarza się, że w wyniku wypadku lub kontuzji zostajemy unieruchomieni na pewien czas. Zazwyczaj w takiej sytuacji, aby wrócić w pełni do siebie, lekarze zalecają nam korzystanie z różnych narzędzi wspomagających nas na co dzień, np. wózek inwalidzki, kule lub orteza, a także rehabilitację. Sprzęt rehabilitacyjny nie jest jednak niezbędnikiem tylko podczas czasowego urazu, potrzebują go także seniorzy, osoby stale niepełnosprawne oraz pacjenci po różnych urazach i zabiegach.
Wypożyczanie oraz kupno sprzętu rehabilitacyjnego staje się coraz bardziej popularne. Profesjonalny sprzęt poprawia codzienną jakość życia zarówno osobie chorej, jak i osobom, które się nią zajmują. Najważniejszy jest jednak odpowiedni wybór sprzętu i dopasowanie go do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednak lepiej jest wypożyczyć taki sprzęt, a może kupić go na własność? Decydując się na jego zakup można wybrać nowy, z gwarancją – z profesjonalnego sklepu medycznego lub używany z komisu. Która opcja jest najlepsza?
Na tą decyzję wpływa wiele czynników. Rodzaj niepełnosprawności, czas potrzebny na terapię, sytuacja finansowa oraz rodzaj potrzebnego sprzętu to główne czynniki, które powinniśmy przeanalizować przed kupnem lub wypożyczeniem sprzętu.
Kupno sprzętu rehabilitacyjnego.
Jeśli wiemy, że uraz jest na tyle poważny, że korzystanie z niego zajmie nam bardzo długi okres czasu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jego zakup. Najlepszym przykładem takiego sprzętu są ortezy, które nosi się podczas kontuzji stawów, które niestety lubią się powtarzać. Więc jeśli już ulegliśmy tego rodzaju kontuzji, dobrze jest zaopatrzyć się w stabilizator na stałe. Takie urazy często wymagają również długiej rehabilitacji, a w związku z tym wypożyczanie sprzętu nie jest opłacalne. Innym, równie dobrym przykładem są łóżka dla chorych. Z reguły korzystają z nich osoby starsze lub chore dożywotnio.
Wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego.
Jeśli jednak nasz powrót do zdrowia zajmie krótki okres czasu lub wymaga korzystania z naprawdę drogich narzędzi, takich jak np. wózek inwalidzki, czy specjalistyczne łóżko dla chorych, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wypożyczenie sprzętu. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, a po zakończeniu użytkowania sprzętu, nie będziemy mieli problemu z jego sprzedażą. Warto również mieć na uwadze, iż zajęcia z profesjonalnym rehabilitantem nie są tanie, więc zdecydowanie lepiej przeznaczyć część środków, które chcieliśmy odłożyć na kupno sprzętu, na sesje ćwiczeń, które pomogą nam w powrocie do zdrowia. Wypożyczenie sprzętu będzie także znakomitym rozwiązaniem, aby przetestować dany sprzęt. Np. wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych bardzo często oferuje próbne korzystanie ze sprzętu, przed jego zakupem.
Gdzie wypożyczać sprzęt do rehabilitacji?
Wiele szpitali, poradni oraz ośrodków rehabilitacyjnych oferuje wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego. Funkcjonują również samodzielne wypożyczalnie takiego sprzętu, które często oferują także inne usługi poza wypożyczaniem, np. naprawę niektórych urządzeń. Ceny w takich wypożyczalniach są jednak znacznie wyższe niż w ośrodkach publicznych.