Stomatologia zachowawcza – co warto o niej wiedzieć?

dentysta

Jedną z podstawowych gałęzi stomatologii jest dentystyka zachowawcza. Zajmuje się ona przede wszystkim prewencją i leczeniem próchnicy – lecz na czym tak naprawdę polega?

Czym jest próchnica?

Próchnica jest infekcyjną chorobą zębów, wywoływaną przez kwasy produkowane przez znajdujące się w jamie ustnej bakterie w wyniku fermentacji cukrów. W związku z negatywnym oddziaływaniem kwasów, dochodzi do ubytków w szkliwie zębów.

Warto podkreślić, że jest ona chorobą zakaźną – choć w tym przypadku chodzi tu o możliwość zakażenia kolejnych zębów, nie innych osób. W przypadku, gdy próchnica pojawiła się choćby na jednym zębie, należy jak najszybciej skorzystać z porady stomatologa, ponieważ nieleczona prędzej czy później przeniesie się na inne zęby – a do tego wywołać może szereg poważnych komplikacji, również chorób serca.

Leczenie i diagnostyka próchnicy już nie boli

Klinika dentyści pod jedynką korzysta z najnowszych metod diagnostyki i terapii, zapewniając swoim pacjentom maksymalny komfort leczenia. Obecnie, dzięki wykorzystaniu najnowszej generacji preparatów znieczulających, nawet wymagająca terapia może być całkowicie bezbolesna. Samo leczenie ubytków próchniczych jest również obecnie o wiele mniej inwazyjne, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Podkreślić należy, że w przypadku początkowego stadium choroby, stomatologia zachowawcza odchodzi już od wykorzystywania znienawidzonego przez pacjentów wiertła – terapia polega na infiltracji zmiany próchnicowej, W przypadku nieco większych ubytków stosowane są zaś wysokiej klasy materiały kompozytowe.

Zabiegi stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest bardzo zróżnicowaną dziedziną stomatologii – do specjalizacji tej zalicza się bowiem bardzo wiele różnych zabiegów. Jeśli chodzi o te profilaktyczne, wymienić można między innymi;

– piaskowanie zębów
– polerowanie zębów
– skaling
– lakierowanie zębów

Jeszcze większa różnorodność dotyczy metod terapeutycznych. Są one dobierane bezpośrednio pod kątem danego pacjenta, a lekarz stomatolog przed wdrożeniem jakiejkolwiek kuracji ustali i omówi z pacjentem indywidualny plan leczenia. Wyróżnić możemy między innymi:

– plombowanie zęba
– wypełnianie kompozytowe
– korony zębowe (są idealne dla pacjentów ze sporymi ubytkami próchniczymi)
– mosty
– implanty zębowe

Rzecz jasna, powyżej przedstawiliśmy jedynie kilka wybranych metod terapii. Każda z nich ma swoje własne plusy, lecz dostosowana jest do potrzeb nieco innej grupy docelowej. Założenie mostu, przykładowo, zalecane jest pacjentom, u których w wyniku działania próchnicy doszło do powstania luk w uzębieniu; most pomoże również zapobiec przesuwaniu się zdrowych zębów w kierunku tejże luki. Decyzję o rozpoczęciu konkretnego leczenia podejmuje lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta

Dodaj komentarz