Suszarnie tarcicy – jak działają i dlaczego warto z nich korzystać?

drewno

Suszarnie tarcicy są niezastąpione przy pracach związanych z dosuszaniem tarcicy stolarskiej i ciesielskiej, nie ma przeszkód również ku temu, by wykorzystać je do suszenia palet. Mają formę całkowicie oddzielonej komory, wykonanej z metalu. Suszarnie dostępne są w wersji automatycznej bądź półautomatycznej, co ułatwia dostosowanie jej pracy do grubości suszonego drewna, aby cały proces przebiegał bez zakłóceń, a uzyskany rezultat był w pełni zadowalający.

Jak działają suszarnie tarcicy?

Suszarnie tarcicy działają z prosty sposób, pozwalając na stosunkowo szybkie wysuszenie (od kilku do kilkunastu dni) nawet dość dużych partii drewna. Czas trwania procesu zależny jest od:

– gatunku, miękkości i grubości suszonego drewna;
– wilgotności początkowej,
– pożądanej wilgotności po zakończeniu procesu suszenia.

W przeciwieństwie do naturalnych sposobów suszenia, w przypadku korzystania z profesjonalnych suszarni kontrola nad całym procesem jest łatwiejsza, co daje duże szanse na osiągnięcie zamierzonych efektów suszenia materiału.

Dlaczego watro poddawać drewno suszeniu?

Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych. Jest niedrogie, posiada liczne walory ekologiczne, a przy tym pozwala na wznoszenie różnorodnych, trwałych konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, że ich trwałość zależna jest w dużej mierze od jakości wykorzystanego drewna, jego skutecznego wysuszenia oraz zabezpieczenia. Poddanie drewna obróbce termicznej w suszarni w dużej mierze pozwala na poprawę jego właściwości i poszerzenie możliwości zastosowania. Drewno po opuszczeniu suszarni staje się przede wszystkim bardziej odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Poddanie materiału obróbce, o ile jest ona przeprowadzona w sposób prawidłowy, pozwala skutecznie zapobiec zmianom strukturalnym zachodzącym w jego wnętrzu. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że drewno suszone znacznie lepiej znosi zmienne warunki atmosferyczne niż to, które wcześniej nie zostało poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Drewno z suszarni ze względu na swoje właściwości ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest między innymi do budowy proekologicznych obiektów, domów z bali, wiat, altan czy solidnych, służących przez wiele lat mebli.

Najlepsze suszarnie

Wybór dobrej suszarni jest niezwykle ważny, aby proces suszenia przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, a jego efekty były w pełni zadowalające. Stawiając na jakość i efektywne działanie, warto zapoznać się z produktami firmy VENTECH Z.B.T. PIJECCY. W ofercie można znaleźć nie tylko dobrej jakości suszarnie do drewna, ale również te przeznaczone do osuszania gipsu, betonu, ziół, owoców, nie zabraknie również wysokiej klasy wentylatorów suszarniczych.

Dodaj komentarz