Bez szaf sterowniczych trudno dziś wyobrazić sobie współczesną energetykę, automatykę, czy też prawidłowe funkcjonowanie zakładów produkcyjnych. Aparatura sterownicza powinna być umieszczona właśnie w szafie, bo to zapewni jej bezpieczne działanie, ochronę przed osobami nieupoważnionymi, a także zabezpieczy ją przed działaniem innych, szkodliwych czynników zewnętrznych.
Na szafach sterowniczych nie należy oszczędzać. Niewystarczająca jakość materiałów użytych do ich wykonania, czy też samo słabe wykonanie, może narazić właściciela na remonty, a nawet przestoje w produkcji.
Najlepiej wybierać szafy metalowe, bo legitymują się one lepszymi parametrami technicznymi niż te wykonane nawet z najlepszych tworzyw sztucznych.
Szafa sterownicza powinna mieć wysoki wskaźnik IP, bo będzie wówczas odporna na wilgoć oraz winna mieć dobry wskaźnik IK, co świadczy o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na modele modułowe, bo to ułatwia ewentualną, późniejszą rozbudowę szafy sterowniczej.
Konstrukcja szafy sterowniczej
Każda szafa sterownicza składa się z korpusu i panelu tylnego. Posiadać musi płytę przepustów kablowych, płytę i szyny montażowe oraz drzwiczki, które muszą być skutecznie zamykane, co uniemożliwia dostęp przypadkowym osobom.
Taka budowa szafy umożliwia instalację wszystkich niezbędnych komponentów, czyli urządzeń sterujących i sygnalizacyjnych oraz pomiarowych i zabezpieczających. Konstrukcja szafy daje też możliwość właściwego łączenia obwodów i eliminuje ryzyko nieprawidłowego podłączenia całej aparatury.
Wśród rodzajów szaf sterowniczych znajdziemy pojedyncze szafy sterownicze oraz wielomodułowe szafy stojące, które z łatwością można dalej rozbudowywać. Możemy także wybierać rozdzielcze szafy sterujące i zasilająco-sterownicze.
Producenci szaf sterowniczych zwykle też realizują zamówienia indywidualne, co daje możliwość dostosowania gabarytów szafy do konkretnych potrzeb.
Jak składać szafę sterowniczą?
Tu zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją, która musi być dołączona przez producenta. Pierwszym krokiem jest przygotowanie lub określenie otworów montażowych pod aparaturę, która ma się tu znaleźć. Trzeba więc umieścić wszystkie kontrolki, przełączniki, no i rączki manewrowe, przeznaczone do aparatury, która za chwilę znajdzie się obok.
Kolejnym krokiem jest przymocowanie do płyty szyn i korytek na kable, dzięki którym możliwa będzie instalacja niezbędnych urządzeń i listew zaciskowych.
Jeśli w szafce mają znaleźć się urządzenia o dużym rozmiarze, to należy zamontować je bezpośrednio do płyty montażowej, rezygnując z użycia szyn. Potem wszystkie elementy należy połączyć, uruchomić sygnalizatory i przełączniki.
Następnie przychodzi moment, w którym wykonuje się oznaczenia aparatów i przewodów oraz przygotowuje się otwory pod dławice kablowe. Ostatnią czynnością jest wykonanie uziemienia.
Szafa sterownicza „szyta na miarę”
Po określeniu swoich własnych wymagań, najlepiej jest skontaktować się natychmiast z wykonawcą. Dobry producent szaf sterowniczych przechodzi przez cały proces wraz z klientem, pomagając w doborze najlepszego sprzętu i we wdrażaniu.
Często tworzy się projekty indywidualne, dopasowane idealnie do potrzeb danego klienta. Tu bardzo pomocna może się okazać firma www.zeltech.pl, znana z doskonałych rozwiązań i bardzo wnikliwego podejścia do nawet najtrudniejszych tematów.
Nowy sprzęt to jedno, ale wielokrotnie jest też możliwość modernizacji czy rozbudowy już istniejących szaf sterowniczych, co czasami jest bardzo dobrym rozwiązaniem problemu, a wówczas nie zawsze jest konieczność budowania aplikacji od zera. Zeltech realizuje zlecenia na terenie całego kraju, zapewniając gwarancję i całodobową opiekę serwisową.