Szkarlatyna u dziecka – jak ją rozpoznać i leczyć?

dziecko

Szkarlatyna, czyli płonica, wywoływana jest przez bakterie paciorkowca. Przenosi się drogą kropelkową. Jest to choroba zakaźna, a jej powikłania są bardzo niebezpieczne. Na dodatek można na nią chorować wielokrotnie. Dotąd nie wynaleziono szczepionki chroniącej przed tą chorobą, jak się zatem bronić?

Jakie są objawy płonicy?

Szkarlatyną można zarazić się od osoby będącej nosicielem paciorkowca. Schorzenie łatwo pomylić z anginą. Choroba zaczyna się w ciągu 4 dni od kontaktu z osobą zainfekowaną. Objawia się początkowo wysoką gorączką, bólami gardła, zaczerwienieniem migdałów, obłożeniem języka. Czasami mogą wystąpić bóle brzucha i wymioty. Po 2-3 dniach od wystąpienia gorączki pojawia się charakterystyczna wysypka. Ciało pokrywają czerwone kropki. Najintensywniej występują na brzuchu, piersiach, pośladkach, pachwinach, zgięciach łokci i pod kolanami. Charakterystyczne jest umieszczenie wysypki na twarzy. Nos i okolica ust pozostaje wolna, natomiast policzki pokrywa rumień. Krostki wielkości główki od szpilki mogą być swędzące. Są jasnoróżowe lub czerwone. W pachwinach i naturalnych fałdach skóry pojawiają się linie Pastii. Jest to efekt łamliwości drobnych naczyń. Po około 1 dobie skóra zaczyna się łuszczyć na twarzy, następnie na tułowiu, na końcu zaś na kończynach. Czas występowania i stopień wysypu krostek może być różny. Więcej na temat przebiegu choroby znaleźć można na stronie: kobiecosc.info.

Leczenie szkarlatyny

Choroba często mylona jest z anginą, a ważne jest szybkie postawienie diagnozy. Szkarlatynę leczy się antybiotykami nawet do 2 tygodni. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Podaje się środki na zbicie gorączki i dużą ilość płynów do picia. Posiłki powinny mieć umiarkowaną temperaturę i półpłynną konsystencję z powodu bolącego gardła. Ze względu na ryzyko powikłań konieczna jest wizyta kontrolna po zakończeniu leczenia.

Jeżeli szkarlatyna pojawia się po raz kolejny, należy przeprowadzić badanie na posiew i sprawdzić, czy bakterie nie pozostały w jamie ustnej. W otoczeniu dziecka może też być osoba, będąca nosicielem paciorkowca. Warto wiedzieć, że dorośli również mogą chorować na szkarlatynę. Podstawowa wiedza nie tylko o płonicy, ale również innych chorobach, jak np. endometrioza pozwala na szybką reakcję i wcześniejsze wyleczenie.

Dodaj komentarz