Transport morski jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod przewozu towarów i odgrywa znaczącą rolę w wielu gałęziach zarówno krajowej, jak i zagranicznej gospodarki. Szlaki transportowe na morzach i oceanach tworzą bowiem bogatą sieć komunikacyjną, co umożliwia sprawny i swobodny przepływ różnorodnych, w tym także masowych ładunków pomiędzy poszczególnymi portami.
Do przewozu używane są, w zależności od rodzaju ładunku, statki – pasażerskie, które zajmują się przewozem osób; kontenerowce z konkretnymi towarami; gazowce i tankowce do transportowania gazu i niebezpiecznych ładunków w tym środków chemicznych. Towary wsypywane bezpośrednio do ładowni statku przewożą masowce, z kolei beczki i skrzynie pakowane są na tak zwane drobnicowce.
Zalety transportu morskiego
Transport morski jest najczęściej wybieraną formą przewozu przez firmy wtedy, kiedy konieczne jest wybranie przetransportowanie hurtowych ilości produkowanych towarów, gabaryty i ilość nie powalające na innego rodzaju transport. Żegluga jest najtańszą formą transportu i umożliwia nie tylko przewóz ponadgabarytowych ładunków. Ze względu na dużą ładowność statków drogą morską można przewieźć bardzo duże ilości ładunków za jednym razem. Warto ponadto zaznaczyć, że transport morski jest bezpieczny i cechuje go mała wypadkowość. Ważne w dzisiejszych czasach jest ekologiczne podejście do wszelakich sfer życia, również transportu. Transport morski jest pod ścisłym nadzorem i odznacza się niską emisją szkodliwych dla planety zanieczyszczeń.
Wady transportu morskiego
Transport morski, wypłynięcie z portu jest w wielu krajach uzależnione od warunków pogodowych. Zła aura, sztormy, mogą zatrzymać transport i tym samym wydłużyć czas realizacji transportu. W skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji, kiedy bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne powodują zniszczenie ładunku. Ponadto należy wziąć pod uwagę długi czas realizacji frachtów, podróż statkiem bowiem sięga nawet do kilku tygodni. istotne jest, iż transport jest często ograniczony przez wytyczone korytarze – szlaki morskie i porty, zaś sama żegluga nie pozwala na dostanie się do każdego wybranego punktu na świecie. Jeśli chodzi o ekologię – tankowce mogą powodować duże zanieczyszczenie wód, zwłaszcza podczas zdarzających się wycieków na otwartych wodach.
Transport morski jest mimo wszystko nieprzerwanie jednym z głównych środków przewozu ładunków na arenie międzykontynentalnej i międzynarodowej. Możliwości przewożenia ładunków drogą morską i coraz większe zapotrzebowanie na produkty sprawiają, że transport morski z roku na rok kwitnie.