Używane samochody – co najchętniej kupują Polacy?

auta

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce systematycznie rośnie, ale wciąż większość osób marzących o własnych czterech kółkach może sobie pozwolić tylko na używane auto. Jak w tym obszarze kształtują się trendy na rodzimym rynku?

Ile Polacy wydają na używane samochody?

Używane auta na sprzedaż wystawiane są w różnych cenach, niemniej Polacy najczęściej rozglądają się za pojazdami wycenionymi na mniej niż 20 tys. zł. Jedna czwarta kierowców jest natomiast skłonna wydać na używany pojazd od 20 tys. zł do 30 tys. zł. Niewielki odsetek nabywców – ok. 6 proc. – przeznacza na omawiany cel kwotę wyższą niż 30 tys. zł. Możliwości finansowe odgrywają więc w tym kontekście kluczową rolę, ale nie bez znaczenia są też m.in. indywidualne preferencje.

Wiek, przebieg i marka pojazdów – w jakie auta celują Polacy?

Jak informują eksperci z serwisu Używane Jak Nowe, w obszarze samochodów w cenie poniżej 20 tys. zł największym powodzeniem cieszą się 11-letnie modele o średnim przebiegu 182 tys. km. Opel Vectra, Renault Laguna, BMW 3, Volkswagen Passat oraz Audi A3 i A4 to modele, które we wspomnianym przedziale cenowym są najbardziej poszukiwane. W kwocie 20-30 tys. zł kupowane samochody są nieco młodsze – przeciętnie mają po 9,5 roku. Medialny przebieg to z kolei ponad 199 tys. km. Kierowcy zainteresowani są zwłaszcza takimi modelami jak: Mercedes E, Audi A6, BMW Serii 5, Toyota RAV 4 i Honda Civic. Na topie są  samochody kompaktowe oraz z segmentu B – co ciekaw, mają one wzięcie także i w salonach. Co się natomiast tyczy rodzaju nadwozia, to przeważają hatchbacki, za którymi plasują się kombi, crossovery i SUV-y.

Funkcjonalność to podstawa

Używane auto kupowane przez przeciętnego Kowalskiego ma być przede wszystkim funkcjonalne, choć wiadomo, że jeśli kupuje się 11-letni pojazd, trzeba liczyć się większym prawdopodobieństwem awarii i częstszymi wizytami w serwisie. Warto też przy okazji zauważyć, że Polacy przychylniej patrzą na samochody hybrydowe oraz modele wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Dodaj komentarz