Wilgoć w domu – czy możemy sobie na nią pozwolić?

praca

Najwięcej wilgoci w domu jest w takich pomieszczeniach jak łazienkach, kuchnia oraz spiżarnia. Często nie możemy się przed nią ustrzec, jednak próbujemy różnymi sposobami walczyć z jej konsekwencjami.

Odpowiednia wentylacja w poszczególnych pomieszczeniach może korzystnie wpłynąć na ograniczenie wilgotności powietrza oraz efektywne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. W niektórych domach, zwłaszcza w starym budownictwie oraz mieszkaniach w blokach brak jest odpowiedniej wentylacji. Co możemy zrobić w takim przypadku? Z pomocą przychodzi pochłaniacz wilgoci.

Zastosowanie pochłaniacza wilgoci – dlaczego warto się w niego wyposażyć?

Wilgoć w domu może mieć wiele źródeł. Nawet oddychanie może zwiększać jej poziom w pomieszczeniu. Ponadto kąpiele, gotowanie posiłków, zmywanie naczyń, suszenie ubrań może zmaksymalizować natężenie tego zjawiska. Ponadto niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak ulewy czy podtopienia, mogą niekorzystnie wpłynąć na poziom wilgotności w domu. Nie da się w żaden sposób uniknąć wahania wilgotności powietrza w mieszkaniu. W pewnych ramach jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie należy się nim przejmować. Wilgotność w mieszkaniu nie powinna jednak przekraczać 40-60%.

Jak rozpoznać nadmiar wilgoci w powietrzu? Przede wszystkim objawia się ona skraplaniem pary wodnej w pomieszczeniach. Pierwszą oznaką są zaparowane szyby. Długo utrzymujący się poziom wilgotności powietrza skutkuje nieprzyjemnym zapachem stęchlizny, farba na ścianach może zacząć się łuszczyć, a z czasem pojawić nawet grzyb lub pleśń. Czy możemy temu w jakikolwiek sposób zapobiec? Doskonałym rozwiązaniem będzie pochłaniacz wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci – jak właściwie działa to urządzenie?

Pochłaniacz wilgoci to urządzenie, które działa bez konieczności ingerencji człowieka. Nie wymaga podłączenia do źródła energii elektrycznej lub też zastosowania innych, dodatkowych akcesoriów. Standardowy pochłaniacz wilgoci składa się ze zbiornika, w którym gromadzony jest nadmiar wody pochłaniany z powietrza. Tego typu urządzenie wyposażone jest także we wkład absorbujący. Wkład absorbujący po pewnym czasie rozpuszcza się i zanika. Wówczas konieczne jest jego uzupełnienie lub wymienienie na nowy.

Pochłaniacz wilgoci ma za zadanie osuszać powietrze w pomieszczeniach, a także pomagać w eliminowaniu nieprzyjemnych, przykrych zapachów związanych z nadmierną wilgotnością. Może być wykorzystany w kuchni, łazience, pokojach, spiżarni oraz innych pomieszczeniach w domu. Pochłaniacz wilgoci zapobiega powstawaniu pleśni. Zazwyczaj jeden egzemplarz wykorzystywany jest do efektywnego pochłaniania wilgoci z powierzchni od 25 do 100 metrów kwadratowych. W zależności od modelu wkłady wymienia się średnio co 12 miesięcy.

Akcesoria łazienkowe odporne na wysoką wilgotność

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym trudno o uniknięcie nadmiaru wilgoci. Z tego też względu większość producentów akcesoriów łazienkowych wykorzystuje materiały odporne na wysoką wilgotność powietrza oraz podwyższoną temperaturę. Tak jest między innymi w przypadku niemieckiego producenta marki WENKO.

Akcesoria łazienkowe, które są odporne na wysoką wilgotność, wykonywane są ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, szkła oraz ceramiki. Rozwój technologii sprawił, że odpowiednio zaimpregnowane drewno także nie ulegnie wilgoci i będzie służyło w łazience przez wiele lat. Akcesoria łazienkowe takie jak zasłony prysznicowe czy typowe dywaniki łazienkowe wykonane są z materiału imitującego tkaninę, odpornego na częste działanie wody.

Dodaj komentarz