Wychowanie psa

pies

Posiadanie czworonoga jest związane z przyjemnością, ale nie tylko. Tak naprawdę bowiem należy wskazać również na obowiązki. W przypadku wielu osób decyzja o zakupie lub wzięciu psa ze schroniska nie jest dobrze przemyślana. W związku z tym niejeden pies jest wyrzucany lub przekazywany osobom trzecim. Bardzo ważnym zagadnieniem jest takie pojęcie jak wychowanie psa. Należy pamiętać o tym, że pies jest zwierzęciem stadnym i musi mieć nad sobą pewnego przywódcę. W przeciwnym razie sam przejmuje przywództwo. W tym momencie mamy do czynienia z poważnym problemem właścicieli danego czworonoga.

Rasy łagodne, rasy niebezpieczne

Powszechnie mówi się o niebezpiecznych rasach psów jak również o rasach bardzo przyjaznych. Tak naprawdę jednak nie ma psa złego ani dobrego, przyjaznego ani też niebezpiecznego. Może być pies dobrze lub źle wychowany. Tym samym najwięcej zależy od właściciela psa. Oczywiście można psa oddać na profesjonalne szkolenie, ale nie każda osoba decyduje się na taki krok.

Trzy aspekty dobrego wychowania

Na temat wychowania psa można powiedzieć bardzo wiele. Należy jednak wskazać na trzy najważniejsze aspekty związane z właściwym wychowaniem psa. Mowa jest o:

– psa należy odpowiednio motywować. Bez tego elementu, bez nagrody nie ma odpowiednich skutków,

– nie należy psa karcić po fakcie. Pies nie będzie mógł skojarzyć faktów i nie będzie wiedział dlaczego jest karcony,

– przy wydawaniu poleceń warto się uśmiechać. Taki ton wypowiedzi powoduje, że pies jest bardziej potulny,

Najważniejsze umiejętności

Do najważniejszych umiejętności, których warto jest swojego pupila nauczyć można zaliczyć:

– umiejętność wracania na zawołanie niezależnie od sytuacji

– zostawanie samemu w domu bez szczekania, wycia, ujadania i niszczenia różnych przedmiotów

– umiejętność chodzenia przy nodze, nawet bez smyczy

– umiejętność ignorowania różnych pokus

– nie jedzenie śmieci oraz innych elementów znalezionych przy drodze

– umiejętność grzecznego jeżdżenia w samochodzie

– umiejętność reagowania na polecenia stój, waruj, siad

Wychowanie psa to nie jest żaden przywilej ani też opcja. Jest to obowiązek każdego właściciela. Jeśli bowiem pies nie jest odpowiednio wychowany, to wówczas stanowi on bardzo duże zagrożenie. Warto również zaznaczyć, że owo zagrożenie dotyczy także samych właścicieli. Psa nie należy traktować jak człowieka, ponieważ w ten sposób zwierzę na pewno nie będzie odpowiednio wychowane. Pies może być prawdziwym przyjacielem, ale należy go prawidłowo wychować.

Źródło: www.keko.pl

Dodaj komentarz