Ilość firm wypożyczających samochody wzrasta z roku na rok. Nie tylko w Polsce. Ogólnie ta dziedzina gospodarki od pewnego czasu odnotowuje bardzo szybki postęp. Głównie z tego powodu, że wypożyczenie samochodu jest coraz bardziej opłacalne finansowo. Szczególnie w porównaniu do ogólnego kosztu utrzymania własnego auta.
Niektórzy specjaliści nawet twierdzą, że w przyszłości będzie coraz mniej osób, które posiadają samochód na własność. Większość ludzi będzie korzystać z pojazdów wypożyczonych. Ciekawe czy rzeczywiście tak się stanie…
Wypożyczasz samochód? Sprawdź, jak trzeba zachować się podczas stłuczki
Wypożyczając samochód należy liczyć się z tym, że możemy wziąć udział w kolizji lub złapać zwykłą gumę. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Co obowiązuje kierowcę wypożyczonego samochodu?
Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być skontaktowanie się z firmą wypożyczającą samochody. Najczęściej pracownik wypożyczalni od razu poinformuje nas, co powinniśmy dalej zrobić. Koszty zdarzenia drogowego pokrywane są z OC sprawcy, ale niektóre firmy wypożyczające samochody mają w swoich umowach zapisy, które pozwalają im na roszczenie sobie praw do odzyskania części kosztów z prywatnego portfela klienta, który brał udział w wypadku podczas jazdy ich samochodem.
Pełne ubezpieczenie samochodu jest na wagę złota!
Trzeba jednak wiedzieć, że dobre wypożyczalnie, jak np. carfree.pl oferują swoim klientom samochody z pełnym ubezpieczeniem, dzięki czemu klient nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych zarówno wtedy, jak kolizja wydarzyła się nie z jego winy, jak i wtedy, gdy był głównym winowajcą zdarzenia.
Kiedy klient wypożyczalni będzie musiał w całości zapłacić ze swojej kieszeni?
Należy pamiętać, że mogą wystąpić takie sytuacje, które spowodują, że klient poniesie odpowiedzialność finansową za kolizję czy np. kradzież samochodu. Ale jest to najczęściej następstwem po prostu tego, że klient wypożyczający samochód nie dostosował się do warunków umowy. Mógł na przykład wyjechać samochodem poza Unię Europejską, nie zgłaszając tego faktu pracownikowi wypożyczalni i nie otrzymując od niego wymaganej zgody. Podobnie może być, jeśli wypożyczonym samochodem kierowała osoba, która nie podpisywała umowy z wypożyczalnią i nie została zgłoszona jako kierowca. Tutaj warto podkreślić, że oczywiście jest możliwość, aby wypożyczonym samochodem mogło kierować więcej osób niż tylko sam wypożyczający, ale trzeba ten fakt zgłosić.
Informując wypożyczalnię, że samochodem będzie kierował też ktoś inny, należy dodatkowo mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport tej osoby oraz prawo jazdy. Drugi kierowca także powinien mieć ukończone 21 lat i przynajmniej od roku posiadać prawo jazdy. To główne warunki, których spełnienie pozwala na wypożyczenie samochodu z profesjonalnej wypożyczalni.